معماری

درگذشت معمار فضاهای فرهنگی

منوچهر ایران‌پور از معماران برجسته فضاهای فرهنگی شنبه سوم آبان ماه در 79 سالگی چشم از جهان فرو بست.

منوچهر ایران‌پور، مهندس معمار و طراح که عمده فعالیت او در زمینه فضاهای فرهنگی کشور بود، سوم آبان‌ماه در بیمارستان تهران درگذشت.

وی متولد 19 تیرماه سال 1320 در کرمان بود. وی دوره‌ ابتدایی را در دبستان جمشید جم و متوسطه را در دبیرستان‌های فیروز بهرام و البرز به پایان رساند و از دانشگاه تهران در رشته‌ معماری دانشنامه‌ فوق‌لیسانس را دریافت کرد.

زنده‌یاد ایران‌پور در سال 1341 به استخدام وزارت آبادانی و مسکن درآمد و سرپرستی بخش معماری آن وزارتخانه را در سال‌های 47 تا 1343 بر عهد داشت. 

منوچهر ایران‌پور در طول 5 دهه فعالیت حرفه‌ای خود؛ در طراحی و ساخت برج و میدان آزادی، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه مدیریت پل گیشا، وزارت میراث فرهنگی نقش داشت و در عرصه مدیریتی ایجاد ساختمان‌هایی همچون موزه هنر‌های معاصر تهران، موزه فرش، موزه رضا عباسی، موزه آبگینه، فرهنگسرای نیاوران، پارک جمشیدیه، موسسه سینمایی فارابی و موزه قرآن، همکاری داشت.

ایران‌پور عضو هیات مدیره انجمن‌هایی همچون علوم و فنون و انجمن معماران ایران بود و در تدوین مسابقه کتابخوانی ملی و پروژه‌های مختلف فرهنگی فعال بود.

مهندس منوچهر ایران‌پور از نیک‌اندیشان زرتشتی به شمار می‌رفت که گسترش فرهنگ و پاسداشت آیین‌ها را سرلوحه‌ کارهای خود قرار داد. وی با رویکرد فرهنگی کتابخانه‌ شخصی خود را در سال 1395 به کتابخانه‌ اردشیر یگانگی اهدا کرد تا پژوهشگران را از این گنجینه‌ فرهنگی شامل کتاب‌های نفیس معماری و هنر بهره‌مند سازد. 

برای شروع گفتگو و چت با همکاران ما، بر روی نام آنها کلیک کنید. در صورت ضرورت، به آدرس زیر ایمیل ارسال نمایید: info@artmag.ir

گفتـگو با ما در واتساپ
Close and go back to page
0
Shares