خوشنـويسی

برگزیدگان ایرانی مسابقه بین‌المللی خوشنویسی کالیتون

اختتامیه مسابقه بین‌المللی خوشنویسی کالیتون در هند برگزار شد و ۶ نفر از خوشنویسان ایرانی به عنوان برگزیده در این مسابقه معرفی شدند که در این بین، ۲ نفر از شهر مشهد هستند.

مسئول برگزاری مسابقه بین‌المللی خوشنویسی کالیتون هند در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص جزئیات برگزاری و اختتامیه این مسابقه اظهار کرد: اختتامیه مسابقه کالیتون به صورت زنده از فضای مجازی در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ برگزار شد. این مسابقه که با استقبال گسترده جهانی رو به رو شده بود و بیشترین آمار شرکت‌کنندگان با ۲۰۰۰ نفر، متعلق به کشور سنگاپور بود. در اختتامیه این جشنواره، نوریا گارسیا ماسیپ، خوشنویس برجسته از کشور فرانسه، صدیکو جمعه، هنرمند معاصر اسلامی از کشور انگلستان و فوزیه مارام به عنوان یک محقق جوان در هنرهای اسلامی از کشور هند به سخنرانی پرداختند.

وی در رابطه داوران و نحوه داوری آثار تصریح کرد: هیات داوران این مسابقه متشکل از پروفسور فواد کوئیچی هوندا از کشور چین، استاد محمد تعریفی خشتی از کشور ایران و آقای عبدالخاوم سیلاوات از کشور هند بودند که نقش مهم و تاثیرگذاری در تصمیم‌گیری انتخاب برندگان مسابقه داشتند. کارشناسی، داوری و انتخاب برندگان با حفظ ناشناس ماندن نام، ملیت و جنسیت شرکت‌کنندگان انجام شد و آثار نامزدهای نهایی برتر هر گروه، توسط تیم برگزار کننده مسابقه مورد بررسی دقیق قرار گرفتند تا اشتباهی رخ نداده باشد.

اکرام احمدخان در خصوص برگزیدگان این مسابقه گفت: این مسابقه در سه سطح مبتدی، متوسط و حرفه‌ای برگزار شد که در سطح حرفه‌ای یاسین حسین دستارژ از هند رتبه اول، مظفر بزرگ امید از ایران رتبه دوم و محمد غوس‌الدین از هند رتبه سوم را کسب کردند. در سطح متوسط نیز حیدر انس از هند به رتبه اول دست یافت. همچنین فریبا فروتن از ایران رتبه دوم را کسب کرد و محمد اویس از پاکستان حائز رتبه سوم شد. در سطح مبتدی نیز وجیحه علی‌میرزایی از کشور ایران رتبه اول را کسب کرد. نوحه عبدالناصر از هند حائز رتبه دوم شد و اکرم عرفان پور هم از ایران به رتبه سوم دست یافت.

مسئول برگزاری مسابقه بین‌المللی خوشنویسی کالیتون هند خاطرنشان کرد: کالیتون به صورت سالانه مسابقات خوشنویسی را به زبان انگلیسی و عربی برگزار خواهد کرد و رویداد بعدی در سال ۲۰۲۱ خواهد بود.

در همین راستا محمد تعریفی که به عنوان داور ایرانی در مسابقه بین‌المللی خوشنویسی کالیتون حضور داشت اظهار کرد: روند برگزاری و اختتامیه مسابقه کالیتون به صورت مجازی برگزار شد که در سطح حرفه‌ای آقای مظفر بزرگ امید از مریوان به عنوان نفر دوم و آقای ستار ولی‌نژاد از خرم‌آباد به عنوان نفر چهارم انتخاب شدند. در سطح متوسط خانم فریبا فروتن حائز کسب رتبه دوم شد و در سطح مبتدی نیز خانم وجیهه علی‌میرزایی از مشهد رتبه اول و خانم اکرم عرفان پور از مشهد رتبه سوم را کسب کردند.

وی افزود: جوایز برای هر سه سطح مبتدی، متوسط و حرفه‌ای یکسان بوده است که برای نفرات اول هر سطح ۲۰۰ دلار، نفرات دوم ۱۲۵ دلار و نفرات سوم ۷۵ دلار در نظر گرفته شده که در کنار آن، به شرکت‌کنندگان گواهی بین‌المللی این مسابقات نیز اهدا خواهد شد. البته با توجه به مشکلات و تحریم هایی که علیه کشور ما وجود دارد، از نحوه پرداخت جوایز نقدی به برگزیدگان ایرانی اطلاعی ندارم‌.

تعریفی تصریح کرد: برای اولین بار بود که هر سه سطح حرفه‌ای، متوسط و مبتدی در کنار یکدیگر در یک مسابقه قرار گرفت که به خط ثلث و نسخ عربی نیز پرداخته شد. البته با توجه بیماری کرونا و مشکلاتی که وجود داشت تمام مراحل مسابقه به صورت مجازی برگزار شد، اما در سال های آینده این مسابقه به صورت مفصل تر و جامع تر برگزار خواهد شد.

برای شروع گفتگو و چت با همکاران ما، بر روی نام آنها کلیک کنید. در صورت ضرورت، به آدرس زیر ایمیل ارسال نمایید: info@artmag.ir

گفتـگو با ما در واتساپ
Close and go back to page
0
Shares