سینما

پرویز پورحسینی درگذشت

پرویز پورحسینی به گفته پسرش ساعت سه صبح امروز جمعه هفتم آذرماه در بیمارستان درگذشت.

این بازیگر فقید چندی پیش بر اثر ابتلای به ویروس کووید-۱۹ در بیمارستان بستری و به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شده بود تا اینکه نهایتا تلاش کادر درمان و پزشکان برای معالجه وی به ثمر نرسید و پرویز پورحسینی چشم از جهان فروبست.

استاد پورحسینی متولد سال ۱۳۲۰ بود و در کارنامه کاری‌اش بازی در بیش از ۱۰۰ فیلم، تئاتر و سریال در همکاری با کارگردان‌های سرشناسی همچون علی حاتمی، بهرام بیضایی، حمید سمندریان، مسعود کیمیایی، پیتر بروک، آربی آوانسیان، علی رفیعی، احمدرضا درویش، داود میرباقری و کمال تبریزی ثبت شده است.

در تئـاتر
پرویز پروحسینی در سن نوزده سالگی همکاریش با سمندریان از بزرگان تئاتر ایران را آغاز کرد و در سال ۱۳۴۰ نمایش «مرد گل بدهی» را اجرا کرد.

بعد از آن و با تشکیل گروهی به نام پازارگاد با آنها همراه شد و شش نمایش دیگر روی صحنه داشت که از جمله آنها «شش شخصیت در جستجوی نویسنده»، «مرغ دریایی و آندورا» و «لئو کادیا» بودند.

همچنین مرحوم پرویز پورحسینی تجربه ایفای نقش در نمایش «اورگاست» با کارگردانی پیتر بروک را هم در کارنامه‌اش داشت. آربی آوانسیان و او تنها ایرانی‌هایی بودند که در گروه کارگردان مشهور انگلیسی در اجرای فرانسه حاضر بودند.

مرحوم پورحسینی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم به فعالیت‌هایش در تئاتر ادامه داد و با نمایش‌های متعددی از جمله «شاه اسکوریال»، «تف»، «سیرک با شکوه» در تئاتر شهر و نمایشنامه‌های «ماهان کوشیار»، «دکتر فاستوس»، «چراغ گاز»، «معمای ماهیار معمار» و «افسانه اندوه»در اداره تئاتر به روی صحنه رفت.

در سینما
در عرصه سینما هم پرویز پورحسینی در فیلم‌های «کمال الملک» علی حاتمی، «کشتی آنجلیکا» محمد بزرگ نیا، «روز فرشته» بهروز افخمی، «طلسم» داریوش فرهنگ، «قاتل اهلی» مسعود کیمایی، «باشو غریبه‌ای کوچک» بهرام بیضایی و «شب حادثه» سیروس الوند به نقش آفرینی پرداخته بود.

پرویز پورحسینی در سینما هم با کارگردان‌های بزرگ سینمای ایران کار کرد. از جمله آنها ایفای نقش در اثر ماندگار «کمال الملک» به کارگردانی علی حاتمی بود. او همچنین در «قاتل اهلی» جلوی دوربین مسعود کیمایی رفت که در آن فیلم یکی از نقش‌های مهم و راهبردی قصه را ایفا می‌کرد.

پرویز پورحسینی در یکی از به یاد ماندنی‌ترین تجربه‌های سینمایی خودش در «کشتی آنجلیکا» مقابل دوربین محمد بزرگ نیا قرار گرفت و با مجید مظفری و داریوش ارجمند همبازی شد.

فیلم سینمایی «مریم مقدس» که البته سریال آن نیز ساخته شد هم یادآوری بازی درخشان این بازیگر فقید سینمای ایران است. پرویز پورحسینی در این فیلم نقش تاثیرگذار و مهم زکریا را به خوبی بازی کرد تا بتواند دیپلم افتخار نوزدهمین جشنواره فیلم فجر را هم کسب کند.

در تلویزیون
از آنجایی که تلویزیون در بین آحاد مختلف جامعه مخاطبان بیشتری دارد، فعالیت هنری در این عرصه هم بعضا به یادماندنی‌تر خواهد بود؛ امری که پرویز پورحسینی هم از آن بیگانه نبود. مرحوم پورحسینی در کارهای متعددی از جمله «امیر کبیر»، «روزی روزگاری»، «تصویر یک رویا»، «مریم مقدس»، «شب دهم»، «بیداری»، «بی گناهان»، «شیدایی»، «هفت سنگ»، «یادآوری» و «گمشدگان» حضور داشت و به ایفای نقش پرداخت.

«مختارنامه» اما شاید به یادماندنی‌ترین حضور مرحوم پورحسینی در قاب تلویزیون بود که در این سریال داود میرباقری وی نقش میثم تمار را بر عهده داشت.

برای شروع گفتگو و چت با همکاران ما، بر روی نام آنها کلیک کنید. در صورت ضرورت، به آدرس زیر ایمیل ارسال نمایید: info@artmag.ir

گفتـگو با ما در واتساپ
Close and go back to page
0
Shares