خبرهای عمومی

آرشیو ملی هنر در برگیرنده هفت هنر از تاریخ ایران است

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مرکز فارس، با اشاره به راه‌اندازی آرشیو ملی هنر، گفت: این مهم با هدف تعالی فرهنگ شیراز در زمینه آرشیو دیجیتال هفت هنر راه‌اندازی شده و کاری بی نظیر در سطح جهان است.

به گزارش مجله هنر، به نقل از ایسنا، کوروش کمالی سروستانی عصر شنبه ۱۷ مهرماه، در آیین گشایش آرشیو هنر ملی ایران در شیراز بیان کرد: امروز این آرشیو برای ما ادای دینی است بدانچه هنرمندان این مرز و بوم در طول تاریخ سهم عمر خویش را به آفرینش آن وقف کرده‌اند.

او همچنین راه اندازی آرشیو ملی هنر ایران را فرصت ظهور و تجلی به حقیقت ماندگار هنر ایران زمین دانست و تصریح کرد: این آرشیو در برگیرنده هفت هنر از تاریخ ایران است که هنر موسیقی شامل موسیقی سنتی، مقامی، محلی، مذهبی و مدرن، هنرهای نمایشی شامل تئاتر، تعزیه، نمایش‌های عروسکی و پایکوبی‌های محلی، سنتی و آیینی، هنرهای تجسمی شامل نقاشی، خوشنویسی، مجسمه سازی، طراحی، عکاسی، قرآن نگاری، هنرهای سنتی شامل خاتم کاری، شیشه گری، میناکاری، منبت و فرش، ادبیات شامل شعر، داستان، نمایشنامه و فیلمنامه، معماری شامل معماری ایران باستان، معماری دوره اسلامی و معماری ایران امروز و در نهایت سینما شامل سینمای هنری و سینمای مستند این آرشیو را شکل می‌دهند.

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مرکز فارس در توضیح چگونگی تشکیل آرشیو هنر ملی ایران گفت: در همه این رشته‌ها آرشیو ملی هنر ایران به صورت دیجیتال به جمع آوری تمام آثار دیداری و شنیداری، اسناد مکتوب، کتابها، نشریات، زندگی نامه، فیلم مستند و عکس هنرمندان، پوسترهای هنری و ... می‌پردازد.

کمالی سروستانی ادامه داد: آرشیو هنر ملی ایران از این نظر نخستین آرشیو هنری در نوع خود در جهان است که در گام نخست شامل ۳۲۰۰ فیلم سینمایی، ۶۰ هزار فایل موسیقی فاخر، ۱۲ هزار عنوان کتاب الکترونیکی ویژه هفت هنر، بیست هزار فایل از آثار هنرمندان تئاتر، تعزیه، ادبیات، خوشنویسی، قرآن نگاری، نقاشی، مجسمه سازی و فیلم مستند می‌شود.

او خاطرنشان کرد: کوشیده‌ایم در طرح اجرایی آرشیو ملی هنر ایران به معیارهای علمی محتوای نمایش، قابلیت استفاده، تعامل و بازخورد و خدمات الکترونیکی و فنی پایبند باشیم تا از این راه با تجمیع و دسترس پذیر بودن آثار هفت هنر تاریخ ایران زمین خدمتی شایان به آیندگان کرده باشیم.

کمالی سروستانی با اشاره به رعایت حق مولف و همچنین قوانین جمهوری اسلامی ایران و سازمان جهانی در مالکیت معنوی، خاطرنشان کرد: در ارزیابی اولیه نزدیک به ۸۰ درصد از داشته‌ها قابلیت استفاده عمومی و آنلاین خواهد داشت و ۲۰ درصد دیگر با توجه به قوانین کشور به صورت آفلاین و تنها در اختیار پژوهشگران عرصه هنر قرار خواهد گرفت که عمدتا مربوط به بخش سینما و موسیقی است.

او همچنین با اشاره به برنامه ۵ ساله برای توسعه و تکمیل این آرشیو، گفت: در این راستا برنامه‌های مدونی همچون تشکیل شورای عالی آرشیو ملی هنر ایران با حضور هنرمندان برجسته هفت هنر و متخصصان و پژوهشگران و شخصیت‌های حقوقی، تهیه و انتخاب زمین مناسب و طراحی و ساخت آرشیو ملی هنر ایران، جمع آوری، طبقه بندی و فهرست نگاری تمام آثار هفت هنر، طراحی نرم افزار و اپلیکیشن ویژه آرشیو ملی هنر ایران به زبان‌های فارسی و انگلیسی، ضبط و تدوین تاریخ شفاهی هنر ایران در گفتگو با هنرمندان و منتقدان، تدوین دانشنامه هنر ایران، تدوین کتابشناسی و مقاله شناسی هنر ایران، تاسیس کتابخانه تخصصی هنر ایران، ایجاد بخش ویژه مجموعه داران آثار هنری ایران، اعطای سالانه نشان هنر ایران به هنرمندان برجسته و نیز حامیان آرشیو ملی هنر ایران، برگزاری دوسالانه المپیاد هنر ایران و ارتباط با کتابخانه‌ها، موزه‌ها و گالری‌های جهان و ایرانیان خارج از کشور برای جمع آوری نسخه دیجیتال آثار هنری ایران در جهان تدوین شده است.

برای شروع گفتگو و چت با همکاران ما، بر روی نام آنها کلیک کنید. در صورت ضرورت، به آدرس زیر ایمیل ارسال نمایید: info@artmag.ir

گفتـگو با ما در واتساپ
Close and go back to page
0
Shares