خبرهای عمومی

استاد کامبیز درم‌بخش درگذشت

کامبیز درم‌بخش، هنرمند پیشکسوت کاریکاتور، امروز در سن ۷۹ سالگی و بر اثر ابتلا به بیماری کرونا دار فانی را وداع گفت.

به گزارش مجله هنر، به نقل از روابط‌ عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت، کامبیز درم‌بخش که از چندی قبل درگیر بیماری کرونا شده بود، امروز ۱۵ آبان ۱۴۰۰ دارفانی را وداع گفت. 

استاد کامبیز درم‌بخش متولد ۸ خرداد ۱۳۲۱ در شیراز، طراح، کاریکاتوریست و گرافیست بود.

وی برنده چندین جایزه بزرگ معتبر جهانی بود و تاکنون چند نمایشگاه مستقل از آثار ایشان در کشورهای مختلف جهان برگزار شده است.

او از جمله هنرمندانی محسوب می شد که در طول بیش از نیم قرن، فعالیت هایش به طور مستمر ادامه داشت و دستاوردهای ارزشمندی را از خود برجای گذاشت.

آنچه در حوزه کاری درم‌بخش به عنوان یک هنرمند کاریکاتوریست حائز اهمیت است، جنبه شناخت جهانی از آثار اوست و امروزه در هر جای دنیا که صحبت از کاریکاتور باشد، بدون شک نام او با احترام آورده می شود.

او برنده جایزه‌های مختلفی در بزرگترین و معتبرترین مسابقات بین‌المللی کاریکاتور ژاپن، آلمان، ایتالیا، سوئیس، بلژیک، ترکیه، برزیل و یوگسلاوی است.

وی در سال ۱۳۹۳ نشان شوالیه را از دولت فرانسه دریافت کرد و در ۱۳۹۷ در مراسم پایانی ششمین «جشنواره بین‌المللی هنر برای صلح» یکی از چهار هنرمندی بود که نشان عالی «هنر برای صلح» را به خود اختصاص داد. مستند سینمای کاغذی، درباره آثار و زندگی کامبیز درم بخش شرح مصوری از زندگی اوست.

آثار استاد درم‌بخش در موزه‌های هنرهای معاصر تهران، فرهنگستان هنر خانه صبا، کتابخانه ملی، مان هنر نو، موزه سندیکای گرافیست‌های ایران، موزه آوینیون پاریس، موزه کاریکاتور بازل سوئیس، موزه کاریکاتور گابروو در بلغارستان، موزه هیروشیما در ژاپن، موزه ضدجنگ یوگسلاوی، موزه کاریکاتور استامبول ترکیه، موزه کاریکاتور ورشو در لهستان و مجموعه شهرداری شهر فرانکفورت آلمان نگهداری می‌شود.

در کنار این فعالیت ها وی در حوزه تبلیغات تصویرگری کتاب کودک، پوستر، فیلم کوتاه، کارت پستال، تقویم هم فعال بود و از اواسط دهه ۸۰ وارد انیمیشن‌سازی هم شد.

آثار استاد کامبیز درم‌بخش، با خطوطی ساده و سیاه روی زمینه سفید کاغذ شکل می‌گرفت و کاراکترهایی را به وجود می‌آورد که در هر تابلو روایت‌گر داستانی متفاوت و تأثیرگذار هستند.

برای شروع گفتگو و چت با همکاران ما، بر روی نام آنها کلیک کنید. در صورت ضرورت، به آدرس زیر ایمیل ارسال نمایید: info@artmag.ir

گفتـگو با ما در واتساپ
Close and go back to page
0
Shares