خبرهای عمومی

حمایت فرهنگستان هنر از پژوهش‌های کلان در حوزه سیاست‌گذاری هنر

مدیر گروه مطالعات سیاست‌های هنری فرهنگستان هنر اعلام کرد: این نهاد از پژوهش‌هایی که درباره سیاست‌گذاری کلان حوزه هنر صورت ‌می‌گیرد، حمایت می‌کند.

به گزارش مجله هنر به نقل از روابط‌ عمومی فرهنگستان هنر، زهرا مربیان، درباره گروه مطالعات سیاست‌های هنری این نهاد اظهار داشت: این گروه در ذیل مدیریت مطالعات و تحقیقات راهبردی، منطبق با مأموریت‌های اساسنامه‌ای در فرهنگستان هنر، موظف است در جهت ارائه پیشنهاد سیاستگذاری برای حفظ و توسعه هنر اسلامی، ملی و محلی حرکت کند.

وی داشتن برنامه‌های کلان را از شاخص‌های توسعه‌یافتگی کشورها دانست و گفت: از شاخص‌های جوامع توسعه‌ یافته، برخورداری از برنامه‌ای کلان برای اداره کشورهاست که بر اساس باورهای مدیران و سیاست‌گذاران، استانداردهای علمی و پذیرفته‌شده جهانی، ظرفیت‌های کشور و امکانات سرزمینی، برای رسیدن به اوضاع و شرایط مناسب شکل می‌گیرد. تحولات سریع در حوزه مسائل اجتماعی و به تبع آن، تغییر ارزش‌ها، هنجارها، سبک و الگوی زندگی، آداب‌ و رسوم اجتماعی و البته هنر ایجاب می‌کند در برنامه‌ریزی کلان جامعه همه این تغییرات و تحولات مورد توجه قرار گیرد.

مربیان، با اشاره به نقش فرهنگستان هنر در زمینه سیاست‌گذاری افزود: هدف اصلی قانونگذار از این مأموریت، ارتقای نقش فرهنگستان در سیاست‌گذاری هنر و به این واسطه، ارائه پیشنهاد ساختار مطلوب نظام سیاستگذاری هنر و ترمیم و تکمیل قوانین هنری در شرایطی است که فقدان نظام منسجم سیاست‌گذاری هنر در کشور کاملاً مشهود است، مقدمه هر نوع سیاست‌گذاری و قانونگذاری و برنامه‌ریزی در هر حوزه‌ای شناخت اقدامات و وضعیت جاری در آن حوزه است.

مدیر گروه مطالعات سیاست‌های هنری، به برخی از راهبردهایی که در این زمینه مورد توجه قرار گرفته اشاره و بیان کرد: وضعیت‌شناسی و تحلیل سیاست‌های اتخاذ شده در عرصه‌های مختلف هنر ایران، بررسی قوانین و اسناد سیاست‌گذاری، مطالعه تطبیقی رویکردهای نوین سیاستگذاری هنر در جهان، بررسی نقش سیاست‌های هنری در بروز تحولات، جریان‌ها، ژانرها و سبک‌های هنری و سیاست‌گذاری هنر در فضای دیجیتال همسو با جهان مدرن از جمله راهبردهایی است که فرهنگستان هنر مورد توجه قرار داده است.

زهرا مربیان، با دعوت از نخبگان و اندیشمندان حوزه هنر گفت: بدیهی است برای رسیدن به این چشم‌انداز، نیازمند داشتن پشتوانه‌ای نظری، متکی بر بهره‌گیری از ظرفیت نخبگان اندیشمندمان هستیم؛ لذا، از همه پژوهشگران علاقه‌مند دعوت می‌کنیم در این مسیر همراه ما باشند.

کلمـات کلیدی: | | |

برای شروع گفتگو و چت با همکاران ما، بر روی نام آنها کلیک کنید. در صورت ضرورت، به آدرس زیر ایمیل ارسال نمایید: info@artmag.ir

گفتـگو با ما در واتساپ
Close and go back to page
0
Shares