خبرهای عمومی

درگذشت جلال مقامی، صدای ماندگار دوبله ایران

جلال مقامی، گوینده شناخته شده عرصه دوبله ایران که با اجرای برنامه دیدنی‌ها، از تلویزیون، شهرت بسیاری در میان هنردوستان پیدا کرد، در سن ۸۱ سالگی، به دلیل کهولت سن و بر اثر ایست قلبی درگذشت.

به گزارش مجله هنر، استاد جلال مقامی، در سال ۱۳۴۴، در ۲۴ سالگی، با فیلم من مادرم، اولین تجربه بازیگری خود را بدست آورد و تا شروع انقلاب اسلامی، در ۴ کار سینمایی، ایفای نقش کرد. وی بعد از انقلاب نیز در ۳ فیلم بازی کرد، اما عمده شهرت وی، به دلیل اجرای برنامه تلویزیونی دیدنی‌ها بود.

وی در تهران و در خانواده‌ای اصالتاً اهل کاشان، متولد شد. فعالیت هنری را از سنین نوجوانی، با بازی در تئاتر شروع کرد و سپس به تشویق حیدر صارمی، از سال 1337، وارد عرصهٔ دوبلاژ شد. وی مدیریت دوبلاژ را از سال 1345، آغاز کرد.

زنده‌یاد مقامی، از سال ۱۳۶۲، در ۴۲ سالگی، با اجرای برنامه تلویزیونی دیدنی‌ها به تلویزیون آمد و بمدت ۱۲ سال، در روزهای جنگ و پس از آن، در قاب تلویزیون‌های سیاه و سفید، چهره متفاوتی را به نمایش گذاشت. وی همسر زنده‌یاد رفعت هاشم‌پور، دیگر دوبلور مشهور ایرانی بود.

او مدیریت دوبله‌ آثاری نظیر: معصوم(۱۳۷۷) و تعقیب سایه‌ها(۱۳۶۹)، را برعهده داشته‌ است.

وی همچنین سرپرستی گویندگان آثار سینمایی نظیر: لانه‌ی عقاب‌ها(۱۳۷۸)، خلبان(۱۳۷۶)، مرد نامرئی(۱۳۷۴)، سفر بخیر(۱۳۷۳)، هبوط(۱۳۷۲)، بدوک(۱۳۷۰)، آهوی وحشی(۱۳۶۹)، باد سرخ(۱۳۶۷)، شب حادثه(۱۳۶۷)، تشکیلات(۱۳۶۵)، گمشده(۱۳۶۴) و قصه خیابان دراز(۱۳۵۷)، را در کارنامه هنری خود داشت.

شادروان مقامی، به‌جای شخصیت‌های سریال‌های خارجی نظیر: لبه‌ی تاریکی، به جای ران کریون، با بازی باب پک، ارتش سری، به جای سرگرد آروین برانت، سریال پوآرو، به جای آرتور هستینگز، دستیار کارآگاه پوآرو، با بازی هیو فریزر، دوبله اول سریال شرلوک هولمز، به جای دکتر واتسون، دوبله دوم سریال شرلوک هولمز، به جای شرلوک هولمز، با بازی: جرمی برت و هشدار برای کبرا ۱۱، به جای سمیر و همچنین راوی اصلی مجموعه مستند شاهد عینی، صداپیشگی کرده‌ است.

وی همچنین به‌جای بازیگران فیلم‌هایی نظیر: نیش، بوچ کسیدی، ساندنس کید و پابرهنه در پارک با بازی رابرت ردفورد، دکتر ژیواگو و لورنس عربستان، با بازی عمر شریف، بانی و کلاید و شکوه علف‌زار با بازی وارن بیتی، بربادرفته (اشلی) با بازی لزلی هاوارد، شورش در کشتی بونتی، با بازی ریچارد هریس، کابوی نیمه‌شب، با بازی داستین هافمن و غزل، ساخته مسعود کیمیایی با بازی فرامرز قریبیان، صداپیشه بوده‌ است.

مقامی در آثاری نظیر: راز گل شب بو(۱۳۷۲)، گالان(۱۳۶۹)، زنگ اول(۱۳۶۳)، آلونک(۱۳۴۷)، گردباد زندگی(۱۳۴۷)، ایستگاه ترن(۱۳۴۵) و من مادرم(۱۳۴۴)، به نقش‌آفرینی پرداخته‌ بود.

هیات تحریریه مجله هنر، پرتال هنرمندان حرفه‌ای ایران، درگذشت زنده‌یاد جلال مقامی، استاد پیشکسوت دوبله را به خانواده و بازماندگان ایشان و همه دوست‌داران هنر ایرانی تسلیت می‌گوید.

برای شروع گفتگو و چت با همکاران ما، بر روی نام آنها کلیک کنید. در صورت ضرورت، به آدرس زیر ایمیل ارسال نمایید: info@artmag.ir

گفتـگو با ما در واتساپ
Close and go back to page
0
Shares