مـوسيقی

نشان درجه یک هنری برای سیمون آیوازیان

نخستین جلسه شورای نظارت بر آموزشگاه‌های آزاد در سال جدید با حضور اعضای شورا و همچنین اعطای نشان درجه یک هنری به سیمون آیوازیان، برگزار شد.

در جلسه روز یکشنبه شورای نظارت بر آموزشگاه‌های آزاد موسیقی، لوح درجه یک هنری به سیمون آیوازیان هنرمند موسیقی و عکاس اعطا شد.

دکتر سیمون آیوازیان متولد ۱۳۲۳ خورشیدی در بندر انزلی، استاد دانشگاه و مدرس گیتار و معماری، نوازندهٔ گیتار کلاسیک و فلامنکو و عکاس ایرانی ارمنی‌تبار است.

وی نوازندگی را در دوران کودکی و نوجوانی و ابتدا با ساز ماندولین در سن 12 سالگی آغاز کرد و پس از 14 سالگی با ساز گیتار آشنا شد و گیتار کلاسیک را به مدت هفت سال با شیوه ها ی آکادمیک به صورت خودآموز فرا گرفت. 

وی با اولین استاد فلامنکوی خود، خوان آلبا در سن 21 سالگی آشنا شد و پنج توکه از توکه های معروف اسپانیایی را نزد او آموخت.

او به موازات گیتار فلامنکو به یادگیری گیتار کلاسیک نیز ادامه می داد. مدتی نزد آلیرو دیاز گیتاریست به نام ونزوئلایی که در اواخر دستیار سگوویا بوده است درس هایی را به صورت خصوصی فرا گرفت. سپس از توصیه های تخصصی جولیان بایزنتین که از شاگردان ممتاز جولیان بریم می باشد برای مدت کوتاهی استفاده کرد.

وی از سال‌های ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۸، وی ۴ مدال طلای نوازندگی گیتار از مسابقات دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های عالی کشور کسب کرده است. ضمن آنکه جایزه ویژه داوران کنگره دانشجویی (دانشجویان خارجی) را در مادرید نیز به سیمون آیوازیان اعطا شده است.

او در بین سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ از محضر ژان دورینگ که از شاگردان نارسیسو یپس و شاگرد ممتاز کنسرواتوار پاریس بود استفاده کرد.

استاد سیمون آیوازیان بین سال های ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۴ بیش از ده کنسرت گیتار به صورت تکنوازی و همنوازی (دوئت) اجرا کرد.

وی تحصیلات با اتمام دوره دبیرستان وارد رشته معماری دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و پس از اتمام دوره دانشگاهی به عنوان عضو هیات علمی به استخدام دانشگاه تهران درآمد، پس از چند سال تدریس جهت ادامه تحصیل عازم فرانسه شد و مدرک دکترای خود را در رشته معماری و باستان شناسی از دانشگاه سوربون پاریش دریافت کرد و مجدداً در دانشگاه تهران به تدریس رشته معماری و در کنار آن عکاسی و موسیقی پرداخت و بالاخره پس از طی مدارج علمی مقام استادی را کسب کرد.

از جمله فعالیت های موسیقی ایشان  در بسیاری از جشنواره ها و مسابقات نوازندگی گیتار کلاسیک و فلامنکو بوده و بارها به عنوان سخنران در جشنواره ها و همایش ها حضوری فعال داشته است و بارها از ایشان در آن مراسم‌ها که هر کدام آن قسمتی از تاریخ ساز گیتار ایران را شامل می شود، تجلیل به عمل آمده است. از آن جمله این مراسم ‌ها می توان به جشنواره های فجر، جوان، مسابقات گیتار کلاسیک و فلامنکو ایران، همایش سراسری فلامنکو ایران و جشنواره گیتار نوازان اصفهان اشاره کرد.

از ایشان در بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر در سال ۱۳۸۴ تقدیر شده است.

برای شروع گفتگو و چت با همکاران ما، بر روی نام آنها کلیک کنید. در صورت ضرورت، به آدرس زیر ایمیل ارسال نمایید: info@artmag.ir

گفتـگو با ما در واتساپ
Close and go back to page
0
Shares