تئـاتر

تئاتری‌ها جانشان را برای بقای صحنه به خطر انداختند

رئیس هیأت مدیره خانه تئاتر با بیان آنکه هنر همواره تاثیرگذار بوده و جذابیت‌های خود را داشته، اندیشه‌ساز و تفکر برانگیز است و مخاطبش را به راه تازه رهنمون می‌کند که اتفاقا در ایام کرونا بسیار موثر است.گفت: تئاتری‌ها جانشان را برای بقای صحنه به خطر انداختند.

ایرج راد رئیس شورای عالی خانه هنرمندان ایران و رئیس هیأت مدیره خانه تئاتر ضمن حضور در نشست اعضای این شورا، از ۶ نمایشگاه‌ دایر در خانه هنرمندان ایران بازدید کرد.

وی در حاشیه این بازدید با ابراز خرسندی از بازگشایی نمایشگاه‌ها بعد از موج شیوع کرونا و جریان یافتن این خانه به عنوان یک پاتوق فرهنگی برای هنرمندان و مخاطبان هنر گفت: در موقعیتی هستیم که برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری، فضا و فرصتی برای گردهمایی هنر، هنرمندان و مخاطبان را فراهم و تماشای آثار هنری، نیرو و حس تازگی را به اهالی‌اش منتقل می‌کند.

هنر همواره تاثیرگذار بوده و جذابیت‌های خود را داشته است، هنر اندیشه‌ساز و تفکر برانگیز است و مخاطبش را به راه تازه رهنمون می‌کند که اتفاقا در ایام کرونا بسیار موثر است. با این حال حفظ سلامت مردم و مخاطبان باید در کنار فعالیت دوباره نمایشگاه‌ها همیشه در نظر گرفته شود.

ایرج راد

در سالن‌های تئاتر فاصله‌گذاری برای حفظ سلامت مخاطبان رعایت می‌شود
راد خاطرنشان کرد: نمایشگاه‌های خانه هنرمندان ایران در رشته‌های نقاشی، عکس و سایر هنرهای تجسمی، پرفورمنس‌ها، اجراها و تمام رویدادهای فرهنگی هنری این مجموعه فضا و تمهیدی برای حضور مردم به عنوان مخاطبان هنر است. به ویژه در شرایطی که شاید امکان اجرای برخی از برنامه‌ها که نیاز به حضور گسترده‌تر مخاطبان و مردم دارد، فراهم نباشد، گالری‌ها و نمایشگاه‌ها رویدادهای مناسبی هستند که روح و حس تازگی را به مخاطبانشان منتقل می‌کنند. البته مهم است که بتوانیم نمایشگاه‌های پرباتری را در هر زمینه‌ای برگزار کنیم و به مفاهیم و ارتباطی که آثار حاضر در آن‌ها منتقل و با تماشاگران برقرار می‌کنند، توجه و دقت کنیم.

رئیس هیأت مدیره خانه تئاتر درباره روزهای سخت هنرمندان تئاتر طی یک سال و نیم گذشته و تعطیلی‌های مستمر سالن‌های نمایشی در اوج دوران شیوع گرونا گفت: هنر تئاتر نیاز به تماشاگر دارد و هرچه تعداد تماشاگرانش بیشتر باشد ارتباط بین صحنه و هنرمند و مخاطب بیشتر است. اگرچه در سالن‌های تئاتر فاصله‌گذاری برای حفظ سلامت مخاطبان رعایت می‌شود، اما هنرمندان نمی‌توانند روی صحنه ماسک بزنند. با این وجود آن‌ها در ایام کرونا ریسک کردند و جانشان را به خطر انداختند تا تماشاگران بتوانند در سالن‌ها حضور یابند و علاقه‌شان را دنبال کنند اما این تلاش‌ها و زحماتشان از سوی مدیران و دولت آنگونه که شایسته این هنر و هنرمندانش بوده حمایت نشد.

راد در پایان خاطرنشان کرد: برخی از اهالی تئاتر حقوق و مستمری دارند و توانستند در این ایام، روزگار را هرچند به سختی بگذرانند اما آن گروه که درآمد ثابتی نداشتند از این ماجرا آسیب زیادی دیدند و تحت فشار قرار گرفتند.

برای شروع گفتگو و چت با همکاران ما، بر روی نام آنها کلیک کنید. در صورت ضرورت، به آدرس زیر ایمیل ارسال نمایید: info@artmag.ir

گفتـگو با ما در واتساپ
Close and go back to page
0
Shares