سینما

مراسم وداع با آتیلا پسیانی هنرمند تئاتر، تلویزیون و سینما

 مراسم وداع با آتیلا پسیانی، هنرمند تئاتر، تلویزیون و سینما، با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان به این بازیگر برگزار شد.

آتیلا پسیانی، پس از تحمل یک دوره بیماری در تاریخ ۱۴ مهر ماه سال ۱۴۰۲، در شهر پاریس در فرانسه، از دنیا رفت.

به گزارش مجله هنر، وی طی چند هفته اخیر، برای سفر شخصی به فرانسه سفر کرده بود که به دلیل عوارض بیماری سرطان مجبور شد در بیمارستانی در آن‌جا بستری شود و در همان جا با جهان فانی وداع کرد..

در مراسم وداع با آتیلا پسیانی، ایرج راد رییس هیات‌مدیره خانه تئاتر، به عنوان نماینده این تشکل صنفی، درگذشت آتیلا پسیانی را به خانواده او، هنرمندان و ملت ایران تسلیت گفت و ادامه داد: جمع شده‌ایم تا عزیزی را بدرقه کنیم و از خدمات و تلاش‌های بسیار او در کارهایش سپاسگزار باشیم.

ایرج راد، از پسیانی به عنوان فرزند تئاتر یاد کرد که از کودکی، به واسطه شغل مادر هنرمندش، جمیله شیخی، در صحنه و پشت صحنه و سالن‌های تمرین و اجرا، همواره حضور داشت و با جوهر تئاتر آشنا شد و شناختی پیدا کرد که کمتر کسی به آن دست یافته است و زمانی که به دوران نوجوانی رسید، خودش شروع به کار کرد و همواره پرتلاش بود.

او در ادامه گفت: تاثیراتی که کارگاه نمایش و برخی هنرمندان آن بر آتیلا گذاشتند، او را به راهی رهنمون شد که به شکل تازه‌ای از تئاتر رسید و در تئاتر تجربی ثابت‌قدم بود و همراه خانواده‌اش در این حوزه بسیار کوشید.

مجمـوعه تصـاویر (۵۰ عکس)  کلیک کنید

وی ادامه داد: مرحوم پسیانی، علاوه بر تئاتر در دیگر حوزه‌ها هم کارهای ارزشمندی به انجام رساند. چند برابر عمرش کار کرد و از فعالیت‌های صنفی غافل نبود. در خانه‌های تئاتر و هنرمندان و خانه سینما و … حضور موثری داشت.

ایرج راد اضافه کرد: ما سپاسگزار زحمات و خدمات او هستیم. روحش شاد و یادش با آثار ماندگارش همواره زنده است. جوانانی که او پرورد، پرچم تئاتر تجربی را همچنان به دوش می‌کشند.

در ادامه منوچهر شاهسواری، تهیه کننده سینما، بیانیه خانه سینما را خواند که در بخشی از آن آمده بود:
روز غم‌انگیزی است. قرار نبود آتیلا نباشد و ما را به این زودی ترک کند. آتیلا سرشار بود از شور زندگی و هنر.‌ او مثل یک کودک بازیگوش عاشق تجربه‌های تازه بود و از این طریق راه را برای بسیاری از جوانان دیگر هموار کرد. بازیگران هیچ فیلم و تئاتری هرگز نمی‌میرند و از نقشی به نقش دیگر زنده می‌شوند. او با جادوی سینما زنده است تا هر زمان که سینما زنده است.

شاهسواری بیان کرد: آتیلا ما را ترک نکرده، همچنان در خانه سینماست. تاثیر حضورش در خانه سینما هرگز پاک نمی‌شود و او همیشه عضو این خانه خواهد بود.

در ادامه این مراسم آروند دشت‌آرای، کارگردان تئاتر، بر روی صحنه رفت و گفت: آتیلا شخصیتی اصیل بود، بازیگری با یک جعبه ابزار جادویی که به ما یاد داد از اشتباه نترسیم و در کارگردانی به ما یاد داد که زبان خودمان را پیدا کنیم و در بدترین شرایط از حال خوبش می‌گفت و حتی در بستر بیماری هم یگانه بود. او با تأسیس کارگاه نمایش تئاتر شهر، از جوانان حمایت کرد و امیدوارم ما بتوانیم راه و اندیشه او را ادامه دهیم.

چرم مشهد

مقالات مرتبط

0 0 رای ها
امتیـازدهی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ارسـال پیـام
لطفـا مقـاله یا رزومـه هنـری خود را به این آدرس ارسال کنید: info@artmag.ir
تا دقایقی دیگـر، پاسخ شما ارسـال خـواهد شد.