سینما

جایزه اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «خوریبگا» در مراکش برای فیلم سرنوشت

فیلم مستند ایرانى «سرنوشت»، جایزه اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «خوریبگا» در مراکش را دریافت کرد.

به گزارش مجله هنر، فیلم مستند «سرنوشت» به کارگردانی «یاسر طالبی»، موفق به دریافت جایزه اصلی چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند مراکش شد و «محمد الأمین» مترجم ادبیات ایران نیز مستر کلاس «سینمای ایران و میراث ادبی» را برگزار کرد.

جایزه بزرگ چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «خوریبگا» Khouribga در شهر خوریبگا در کشور مراکش، به فیلم مستند «سرنوشت» Destiny به کارگردانی «یاسر طالبی» و به تهیه‌کنندگی مشترک «الهه نوبخت» و «یاسر طالبی» و محصول کشورهای ایران، فرانسه، آلمان و نروژ تعلق گرفت و «محمد الأمین» شاعر و مترجم عراقی مقیم کشور هلند، به نیابت از طالبى این جایزه را دریافت کرد.

در بخش نقد فیلم این جشنواره، «محمد الأمین» Mohammad Al Amin مترجم ادبیات ایران نیز مستر کلاس «سینمای ایران و میراث ادبی» را برگزار کرد و به تحلیل فیلم سینمایى «شیرین» به کارگردانی زنده‌یاد «عباس کیارستمی» و فیلم سینمایى «حافظ» به کارگردانی «ابوالفضل جلیلى» پرداخت و به سؤال‌هاى منتقدین حاضر در این نشست تخصصی درباره رابطه متین «سینما و ادبیات ایران» پاسخ داد.

روش‌هاى کارگردانان مطرح سینماى ایران، در الهام گرفتن مضامین انسانى از شعر کلاسیک فارسى؛ موضوع اصلى این مستر کلاس «محمد الأمین» بود.

اعضای هیئت داوران چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند مراکش عبارت بودند از؛ «احمد توبه» Ahmed Touba رئیس هیئت داوران و مدیر علمی تلفیق دانشکده هنر و علوم انسانی، «بوشتی فرقزید» Bouchta Farqzaid منتقد سینما و استاد دانشگاه، «لوبنا الیونسی» Loubna El Younssi کارگردان و تهیه‌کننده، «لیدیا آنجلی» Lidiya Njili آرتیست هنرهای تجسمی از اوکراین و «فیصل ابو الطفیل» Faycal Aboutoufayl استاد دانشگاه.

نتیجه داوری آثار هنرمندان شرکت کننده در این دوره از جشنواره، به شرح ذیل اعلام شد:
ـ جایزه بزرگ برای فیلم مستند «سرنوشت» Destiny به کارگردانی «یاسر طالبی» از ایران
ـ جایزه نقدی و جایزه بهترین کارگردانی به فیلم «زهرهای امید» Toxic Hope ساخته «سلیم ساب» از لبنان
ـ جایزه هیئت داوران به فیلم مستند «سفر» The Journey به کارگردانی «سعید زریبه» از کشور مراکش
ـ جایزه تماشاگران به فیلم مستند «لفاروء» L’Faro به کارگردانی «فاتن خلخال» از کشور مراکش
ـ جایزه سینمای جوانان نیز به فیلم مستند «میلولو» Milolo ساخته «محمدرضا الجعفری» از کشور مراکش

چهاردهمین دوره این رویداد سینمایی با مدیریت دکتر «حبیب الناصری» و با آثاری از کارگردانان کشورهای ایران، فرانسه، مراکش، آلمان، لبنان، نروژ، مصر، فلسطین، عراق، دانمارک و سنگال و نشست‌های تخصصی و نقد و بررسی فیلم؛ در روزهای ۳۰ آذر تا دوم دی ماه جاری (۲۰ و ۲۳ دسامبر ۲۰۲۳) در شهر خوریبگا در کشور مراکش برگزار شد.

این جشنواره به دنبال کمک به توسعه توانمندی‌های شهروندان در زمینه سینمای مستند است و همچنین تلاش می‌کند تا شهر خوریبگا به فضایی برای شکوفایی استعدادها، به اشتراک گذاری ایده‌ها و همچنین درک آثار برجسته هنری در چهارچوبی باز برای مفاهیم آموزشی، فکری و ابعاد خلاقانه تبدیل شود.

دکتر «حبیب الناصری» دبیر این رویداد سینمایی معتقد است که جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «خوریبگا» در تحکیم زبان هنر از طریق سینمای مستند به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته و فرصتی را برای همگان فراهم کرده است تا به نوعی از فرهنگ‌سازی ارزشمند دست پیدا کنند. حکمرانی در پرتو جهانی‌سازی متروک و وحشتناک؛ ما را به سمت جنگ و ویرانی می‌کشاند، در حالی‌که هنر، ما را به سمت فضاهای زیبا و تثبیت ارزش‌های انسانی سوق می‌دهد.

اطلاعات بیشتر:
www.afifdok.org

چرم مشهد

منصـور جهـانی

⚪ مشـاور رسانه‌ای ⚪ روزنـامه‌نگار و خبرنکـار مستقل و بیـن‌المللی مجله هنـر

مقالات مرتبط

0 0 رای ها
امتیـازدهی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ارسـال پیـام
لطفـا مقـاله یا رزومـه هنـری خود را به این آدرس ارسال کنید: info@artmag.ir
تا دقایقی دیگـر، پاسخ شما ارسـال خـواهد شد.