نمايشگاه‌ها و جشنواره‌ها

این باغ تاریخ است

«این باغ تاریخ است»، عنوان تازه‌ترین نمایشگاه بیتا وکیلی است که با نوعی از زبان بصری معاصر، به بیانی فراتر از مرزهای زیست هنرمند رسیده‌ ­است و از پس انتزاع بوم نقاشی فرم­‌های معنادار و گاه فیگورهای ناپایدار پدیدار می‌شوند.

به گزارش مجله هنر، بیتا وکیلی، با رویکردی تازه و پس از پنج سال، جدیدترین مجموعه نقاشی‌های خود را عصر جمعه، اول بهمن ماه، در گالری ایوان به تماشا می گذارد. این باغ تاریخ است، نمایش ۱۶ تابلو نقاشی در اندازه‌های مختلف است که در دو سال اخیر شکل گرفته است.

آثار وکیلی، همگام با نوعی از زبان بصری معاصر، به بیانی فراتر از مرزهای زیست هنرمند رسیده‌­اند و همچنین موفقیت­‌های اخیر او در مارکت‌های داخلی و خارجی، نوید تولد جریانی تازه در بیان تجسمی معاصر ایران را می‌­دهند. به نظر می‌رسد این تازه شروع راهی باشد که شاید پایان و حاصلی دیگر بتوان برایش متصور شد.

بیتا وکیلی، نقاش معاصر ایران، پس از طی تجربه‌­هایی در نقاشی انتزاعی، از اواخر دهه ۱۳۸۰ به خلق آثاری دست می‌زند که به تدریج فرم­‌های معنادار و گاه فیگورهای ناپایدار از درون آنها خارج می­‌شوند.

سیالیت رنگ در زمینه­ کارهای او، فضای انفجاری و پر تلألو کار را تشدید می­‌کند. او با استفاده از رنگ­‌های ترکیبی، درخشنده و ضخیم، بر جسمانیت موضوع تأکید می­‌کند و معمولاً با انتخاب بوم‌­های بزرگ، بر تأثیرگذاری کارهایش می‌­افزاید. به نظر می­‌رسد که موازنه­ به دست آمده از قشای رنگی و ابعاد بزرگ کار، در نهایت نگاه کهکشانی و بالا به پایین اثری این‌چنین را تسهیل کرده است.

آنچه نمای دوران و وضعیت معاصر را به خوبی و معطوف به مکان بازمی­‌نمایاند، شهرها هستند. شهرهای پر رنگ و لعابی که زمانی با بیان ستایش­‌آمیز به مظهر پاپ‌آرت امریکایی تبدیل می­‌شوند و دوره‌­ای دیگر، با رسانه‌­های مختلف در هنر معاصر به چالش کشیده می­‌شوند.

نشانه­‌های هویتی و بوم‌­شناختی در این اثر جلوه­‌هایی از انگیزه­‌های آفرینندگی هنرمند را با زبانی تصویری بیان کرده‌­اند.

این باغ تاریخ است

نمایشگاه انفرادی وکیلی، پس از ۵ سال در ایران برگزار می‌شود. این نقاش شناخته شده انتزاعی با عبوری نرم و نازک از تم شناخته شده اش جلوه‌های تصویری آرامش‌بخش و چشم‌نوازی را پدید آورده است.

بیتا وکیلی، متولد ۱۳۵۲ تهران، نقاشی را از دوران دبیرستان شروع و حدود ۲۸ سال است که به طور حرفه‌ای مشغول نقاشی است، تحصیلات او کارشناسی نقاشی از دانشکده هنرِ دانشگاه آزاد و کارشناسی ارشد نقاشی از دانشکده هنرِ تهران است.

آثار او در ۹ نمایشگاه انفرادی، هفت دوره حراجِ تهران ، چندین دوره حراج کریستیز و بیش از ٨٠ نمایشگاه گروهی در ایران ، دبی، کانادا، آمریکا، فرانسه ، چین، مالزی، موناکو، ارمنستان، عمان، و انگلستان ارائه شده است.

گالری ایوان تا ۱۵ بهمن، نقاشی‌های بیتا وکیلی را به تماشا می‌گذارد. گالری ایوان در آدرس: الهیه، مریم شرقی، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، کوچه لسانی، بن‌بست حمید، شماره یک واقع است.

اقامت 24

مقالات مرتبط

0 0 رای ها
امتیـازدهی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ارسـال پیـام
لطفـا مقـاله یا رزومـه هنـری خود را به این آدرس ارسال کنید: info@artmag.ir
تا دقایقی دیگـر، پاسخ شما ارسـال خـواهد شد.