عكاسی

بزرگداشت محمد صیاد و مرور چهار دهه گذشته تاریخ ایران

هم‌زمان با اکران مستند – پرتره «آقای صیاد را ول کنید!»، بزرگداشت استاد محمد صیاد، عکاس شناخته شده کشورمان در عرصه بین‌المللی و برگزیده عکاس سال آسوشیتدپرس، در نوزدهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر برگزار می‌شود.

به گزارش مجله هنر، مستند – پرتره «آقای صیاد را ول کنید!»، به کارگردانی مریم ملک مختار روایتی منحصر به فرد از چهار دهه گذشته تاریخ ایران از زبان محمد صیاد، عکاس خبری بین‌المللی است که در سال ۱۹۸۰ به‌ عنوان عکاس سال آسوشیتد پرس انتخاب شد.

مراحل ساخت «آقای صیاد را ول کنید!» که حاصل بیش از ۵۰ ساعت گفت‌وگوی ضبط شده با وی است، بیش از سه سال به طول انجامیده است.

در این مستند ۵۲ دقیقه‌ای، استاد محمد صیاد، ماورای سیاست و سیاست زدگی‌های رایج، با گویش و تجربه‌های زیستی خاص خود، شاهد عینی و تصویرگر زمانه‌ای است که روایت می‌کند.

تدوین این مستند از ترکیب عکس‌ها و خاطرات این عکاس هنرمند، از اولین روزهای انقلاب، دوران جنگ تحمیلی و دیگر رویدادهای مهم اجتماعی و سیاسی ایران توسط سهند صمدیان، انجام شده است.

ترکیب صدای فیلم توسط محمدرضا دلپاک و طراحی پوستر و تیتراژ آخرین فعالیت هنری زنده یاد مهرداد ذوالنور است.

«آقای صیاد را ول کنید!» که تولید مرکز فیلم تصویر است، در بخش نیمه بلند پانزدهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت به نمایش درآمد و جایزه دبیر جشنواره را برای سوژه منحصر به‌فرد فیلم به دست آورد.

همزمان با نمایش فیلم «آقای صیاد را ول کنید!»، ساخته مریم ملک مختار، نشست گفت‌وگو با محمد صیاد و کارگردان فیلم در جشنواره فیلم تصویر، ساعت ۱۹ روز پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ در تالار شهناز برگزار می‌شود.

اقامت 24

مقالات مرتبط

0 0 رای ها
امتیـازدهی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ارسـال پیـام
لطفـا مقـاله یا رزومـه هنـری خود را به این آدرس ارسال کنید: info@artmag.ir
تا دقایقی دیگـر، پاسخ شما ارسـال خـواهد شد.