مـوسيقی

اعطای «نشان لطفی» به هنرمندان موسیقی

اعطای «نشان لطفی»، به هنرمندان موسیقی، به یاد زنده‌یاد استاد محمدرضا لطفی، هنرمند پرآوازه موسیقی ایرانی، به تصویب رسید.

به گزارش مجله هنر، عصر پنجشنبه مورخ ۱۴۰۱/۸/۲۶، در اختتامیه پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران که به میزبانی استان گلستان و در شهر گرگان برگزار شد، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این نشان به هنرمندان برجسته حوزه موسیقی در کشور اعطا خواهد شد. بر این اساس، قرار است که «نشان لطفی» هر دو سال یک‌بار، به هنرمندان برگزیده و سرآمد در حوزه موسیقی، اعطا شود.

پیش از این، در حوزه فرهنگ، «نشان دهخدا»، به عنوان معتبرترین نشان در این عرصه، به فعالان فرهنگی اعطا شده است و اینک «نشان لطفی»، بالاترین نشانی خواهد بود که در حوزه هنر و موسیقی به فعالان برجسته در زمینه موسیقی داده خواهد شد.

استاد محمدرضا لطفی، یکی از برجسته ترین آهنگ‌سازان و نوازندگان موسیقی ایرانی است که آثار مهم و اثرگذاری به گنجینه موسیقی ایران ارائه کرد. سپیده یا ایران ای سرای امید، کاروان شهید، سرای بی کسی، داروک، بخشی از آثار ماندگار و فراموش ناشدنی این هنرمند است.

وی صبح جمعه، ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳، بر اثر بیماری سرطان در ۶۷ سالگی، در بیمارستان پارس تهران درگذشت.

استاد محمدرضا لطفی را می‌توان در زمره اساتید موسیقی سنتی ایران برشمرد که تلاش‌های بسیاری را برای ماندگاری و شکوفایی موسیقی به ثمر رساند. انتشار آلبوم‌های متعدد، با همکاری اساتیدی همچون محمدرضا شجریان، مجموعه آثار صوتی با نام چاوش و تاسیس گروه موسیقی شیدا، از مهمترین فعالیت های این استاد سرشناس موسیقی سنتی کشور به شمار می‌رود.

پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران، با حمایت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان، تا ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۱، در شهر گرگان برگزار می‌شود.

چرم مشهد

مقالات مرتبط

0 0 رای ها
امتیـازدهی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خبـر پیشنهـادی
نزدیک
ارسـال پیـام
لطفـا مقـاله یا رزومـه هنـری خود را به این آدرس ارسال کنید: info@artmag.ir
تا دقایقی دیگـر، پاسخ شما ارسـال خـواهد شد.