خبرهای عمومی

عیادت از محمدمهدی هراتی و برگزاری نمایشگاه این هنرمند

مراسم بزرگداشت محمدمهدی هراتی، عضو گروه هنرهای سنّتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر، به همراه نمایشگاهی از آثار او و خانواده‌شان، در بهمن‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

به گزارش مجله هنر به نقل از روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، علیرضا اسماعیلی، دبیر این فرهنگستان، به همراه محمدعلی رجبی، رئیس گروه تخصصی هنرهای سنّتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر، و مهدی مکی‌نژاد، عضو هیات‌ علمی این فرهنگستان، به عیادت استاد محمدمهدی هراتی رفتند.

در این دیدار، ضمن بازدید از آثار هنری استاد هراتی و خانواده‌شان، قرار شد در مراسم بزرگداشتی که برای ایشان در فرهنگستان هنر برگزار خواهد شد، نمایشگاهی نیز از آثار هنری این هنرمند و برخی از اعضای خانواده‌شان، در مؤسسه فرهنگی‌هنری صبا برپا شود.

محمدمهدی هراتی، در سال ۱۳۲۱ در شهر قوچان دیده به جهان گشود. تحصیلات مقدماتی و متوسطه را در قوچان و مشهد به پایان رساند و سپس در تهران وارد دانشگاه شد و درجه دکتری در نقاشی و هنرهای سنّتی را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کسب کرد. پس از تدریس هنر و ریاضی در روستاهای مرزی خراسان، وارد انستیتوی هنری تهران شد و از آن پس در محضر استادان صاحب‌نام ایران شاگردی کرد. وی خود صاحب تألیف و تدوین آثار بی‌شماری در عرصه هنر شد.

او ۴۵ سال است که نقاشی می‌کند و بیش از ۳۰ جلد کتاب در زمینه آموزش هنر و پژوهش‌های هنری تألیف کرده و بیش از چهل مقاله در مجامع هنری و علمی و مجلات ارائه کرده است. هراتی، علاوه بر زمینه‌های ادبی و تاریخی و قرآنی، در زمینه‌های هنرهای ایرانی و اسلامی، نظیر طراحی، نقاشی سیاه‌قلم، رنگ روغن، آبرنگ، قطاعی و لایه‌چینی، نگارگری، رنگ‌سازی سنّتی، نقاشی روی چوب و قلمدان، نقاشی روی شیشه، سرامیک و چرم، نقاشی با رنگ‌های لعابی روی کاشی و سرامیک، خوش‌نویسی خطوط کهن، آثاری ماندنی ارائه کرده است که هشت تابلو از آنها در موزه آستان قدس رضوی مشهد نگهداری می‌شود.

هراتی همچنین در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی بی‌شماری شرکت کرده و توانسته است جوایز متعددی به خود اختصاص دهد که از آن جمله می‌‍‎توان به: جایزه اولین نمایشگاه بین‌المللی سمعی و بصری جهانی در تهران، در سال ۱۳۵۰، جایزه دوم وزارت آموزش‌ و پرورش در دومین نمایشگاه سمعی و بصری کشور در تهران، در سال ۱۳۵۱، جایزه بهترین پژوهشگر هنرهای ایرانی دوسالانه گرافیک ایران در موزه هنرهای معاصر، در سال ۱۳۷۳، لوح تقدیر و جایزه ویژه ریاست‌جمهوری برای تألیف سه جلد کتاب درباره هنرهای قرآنی و ارائه آثار، و لوح تقدیر و جایزه نخست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در سال ۱۳۷۷ اشاره کرد.

استاد هراتی، هم‌اکنون عضو گروه تخصصی هنرهای سنّتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر است.

اقامت 24

مقالات مرتبط

0 0 رای ها
امتیـازدهی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ارسـال پیـام
لطفـا مقـاله یا رزومـه هنـری خود را به این آدرس ارسال کنید: info@artmag.ir
تا دقایقی دیگـر، پاسخ شما ارسـال خـواهد شد.