خبرهای عمومی

چراغ بیستمین جشن تصویر سال برای اهالی رسانه

چراغ بیستمین جشن تصویر سال برای اهالی رسانه روشن شد. با حضور خبرنگاران و اهالی رسانه در حوزه فرهنگ و هنر و پس از تشریح برنامه‌های تصویر سال در بیستمین سال برگزاری، توسط سیف‌ا‌لله صمدیان، دبیر جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر، نمایشگاه تصویر سال افتتاح شد.

به گزارش مجله هنر به نقل از سایت تصویر، این نخستین‌بار بود که گشایش نمایشگاه تصویر سال صرفا با حضور خبرنگاران اتفاق می‌افتاد و سیف‌ا‌لله صمدیان، تور نمایشگاه را برای آنها از گالری ممیز، در خانه هنرمندان ایران، با تشریح آثار پوستر و کاریکاتور، از نسلی که با مرتضی ممیز و سید محمد احصایی، نورالدین زرین‌ کلک و… بهمن عبدی، احمد عربانی، کامبیز درم‌ بخش و… به نتیجه رسید، تا جوان‌هایی که در سال‌های اخیر آثارشان منتخب داوران بود، آغاز کرد.

در این دوره از نمایشگاه، دوره‌های مختلف تاریخی، در عرصه سیاسی، اجتماعی، ورزشی و هنر ایران در دو دهه‌ گذشته‌، با تصاویری از عکاسان معاصر و نیز تصاویر ماندگاری از عکاسان خبری با موضوع شهر تهران، از انقلاب اسلامی و جنگ، تعداد ۵۳۲ قاب در بخش مرور آثار بیست ساله، مرور شده است و در بخش فیلم، ۱۴۰ اثر برنده جایزه جوانان زیر ۲۵ سال و بخش ویژه تهران و در بخش مسابقه عکس‌های موبایلی از میان پنج هزار اثر رسیده، ۳۰۰ قاب چاپ‌شده روی دیوار و حدود دویست اثر به‌صورت مالتی‌مدیا، به نمایش درآمده است.

سیف‌ا‌لله صمدیان، در نشست خبری، بعد از ارایه گزارش آماری از شرکت‌کنندگان و آثار ارایه‌شده؛ به بزرگداشت‌هایی اشاره کرد که در آیین پایانی تصویر سال، ذر تاریخ یازده اسفند ماه جاری، برگزار خواهد شد. به همین منظور، از رخشان بنی اعتماد، مریم زندی، ابراهیم حقیقی و جواد علیزاده تجلیل خواهد شد. این هنرمندان داوران بخش مسابقه عکس‌های موبایلی نیز خواهند بود.

صمدیان، به مسوولان فرهنگی و تصمیم‌گیران کشور توصیه کرد، با وجدانتان بیایید و در این نمایشگاه دور بزنید و در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره‌ی ادامه برگزاری تصویر سال با وجود تنگناهای اقتصادی و اجتماعی تاکید کرد: نسل ما با شما متفاوت است. ما از دهه‌هایی آمده‌ایم که پوست کلفتی داریم و به ریشه‌های فرهنگ امیدواریم. آنچه ما را پیش می‌برد همه‌اش این نیست که دلمان می‌خواهد، بلکه استعداد نسلی جوان است. وی افزود: بی‌اغراق جزو معدود کشورهایی هستیم که جوانان‌مان که در همه‌ی شاخه‌های هنری در جهان سربلندیم؛ اما چرا از داخل چراغمان خاموش است.

دبیر جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر، در پاسخ به پرسش دیگری درباره اسپانسرهای برگزاری جشن تصویر سال، تصریح کرد: ما امسال هیچ اسپانسر مالی نداریم، شاید می‌توانستیم داشته باشیم اما نخواستیم زیر دینی باشیم و جز حضور معنوی خانه هنرمندان ایران، هیچ حمایتی نداریم.

او در عین حال، با ابراز نگرانی از وضعیت اقتصادی خانه هنرمندان ایران خبر داد و بیان کرد: قرار است گلریزانی برای این مجموعه فرهنگی، نیمه اسفندماه جاری برگزار می‌شود، در حالی که وظیفه شهرداری است که از این نهاد فرهنگی حمایت کند.

بیستمین نمایشگاه جشن تصویر سال، در همه‌ بخش‌ها، هر روز به جز شنبه‌ها برقرار است.

تماشای همه‌ فیلم‌های جشنواره فیلم تصویر، برای عموم آزاد و رایگان است.

چرم مشهد

مقالات مرتبط

0 0 رای ها
امتیـازدهی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ارسـال پیـام
لطفـا مقـاله یا رزومـه هنـری خود را به این آدرس ارسال کنید: info@artmag.ir
تا دقایقی دیگـر، پاسخ شما ارسـال خـواهد شد.