علی وزیریان

  • تـولد: 01. فروردين 1339
  • محل تـولد: تهـران
  • بازدیدها: 6875

زندگی‌نامه، آثـار و سوابق هنری

وی فارغ‌التحصیل رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران و دارای نشان درجه یک هنری معادل دکتری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. او فعالیت هنری خود را با طراحی پوستر فیلم های سینمایی در سال 1365، با فیلم دست نوشته‌ها، ساخته مهرزاد مینویی آغاز کرد. وزیریان در سال ۱۳۸۲ با ساختن فیلم نیمه بلند باز باران، در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فعالیت سینمایی را آغاز کرد و از آن پس فیلمسازی را به صورت جدی به فعالیت‌های هنری‌اش افزود و تاکنون علاوه برحضور به عنوان داور بین‌المللی، موفق به دریافت جوایز معتبر جهانی نیز شده است. سابقه او در زمینه طراحی گرافیک نزدیک به سه دهه می‌رسد. شرکت در نمایشگاه‌های گوناگون داخلی و خارجی، مدیریت هنری نشریات، فستیوال‌ها و نمایشگاه‌های تجسمی، انتشار اولین نشریه تخصصی در حوزه هنرهای تجسمی در ایران با عنوان هنر معاصر درسال ۱۳۷۲ و انتشار نشریه تجسمی نگاره در سال ۱۳۷۰ به مدیریت و سردبیری او بخشی از کارنامه هنری وی است. بنیانگذاری اولین نمایشگاه بین‌المللی سالانه تایپوگرافی پوستر در جهان؛ با عنوان اسماء الحسنی؛ که هر ساله در ماه رمضان برگزار می شود و انتشار پنج جلد کتاب مستقل از مجموعهٔ آثار او در حوزه گرافیک و به ویژه طراحی پوستر بین سالهای ۱۳۶۴ تا ۱۳۸۹ بخش دیگری از کارنامهٔ او را شکل می‌دهد. طراحی نشانه فستیوال بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان اصفهان و طراحی پروانه زرین این جشنواره از جمله آثار ماندگار اوست. استاد وزیریان تاکنون در بیش از 35 نمایشگاه جمعی در ایران و خارج از کشور شرکت کرده و 2 نمایشگاه انفرادی نیز برگزار کرده است و مفتخر به دریافت جوایز متعدد ازجمله جایزه اول بهترین طراحی نشانه از سومین دوسالانه گرافیک تهران، جایزه اول بهترین طراحی روی جلد کتاب از سومین دوسالانه گرافیک تهران شده همچنین لوح زرین دیپلم افتخار و مدال یادبود از مجتمع هنر و ادبیات در سال 1367 را دریافت کرده است.

ازجمله سوابق ایشان می‌توان به تدریس در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، دانشگاه شاهد و الزهرا؛ عضو شورای سیاستگذاری ششمین بینال گرافیک ایران؛ دبیر کمیته تجسمی جشنواره هنری مهر؛ مدیر هنری هفتمین جشنواره فیلم فجر؛ مدیر هنری چهارمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران؛ عضو مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری؛ عضو هیئت داوران جشنواره پانزدهم فجر بخش پوستر و آنونس و عکس فیلم و عضو شورای سیاستگذاری اولین نمایشگاه دوسالانه نقاشی جهان اسلام اشاره کرد.

موضوعات فیلم های وزیریان در حوزه مسائل دینی و زمینه های تخصصی کار او در زمینه تجسمی، مربوط به نقاشی و نگارگری است. او جزء طراحان برگزیدهٔ بین‌المللی Ideas on Design در سال ۲۰۱۰ ملبورن و تنها سخنران ایرانی مدعو در بیستمین سالگرد این رویداد هنری جهانی توسط بنیاد بین‌المللی دیزاین در استرالیا بوده است.

 

داوری در جشنواره‌ها

وزیریان در بسیاری رویدادهای هنری و همچنین سینمایی به عنوان داور حضور داشته است؛ که می‌توان به حضور او به عنوان یکی از داوران بخش بین‌الملل در جشنواره فیلم‌های مذهبی ایتالیا در سال ۲۰۰۹، شانزدهمین جشنواره جهانی فیلم‌های کودک و نوجوان هند فیل طلایی، جشنواره سیما در سال ۱۳۸۲، همچنین داوری در دوره‌های چهاردهم، بیست و پنجم و سی و یکمین و سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر و جشنواره بین‌المللی فیلم کودک CMS در لاکنو هند در سال ۲۰۱۰ میلادی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر در سال ۱۳۹۰ اشاره کرد.

 

فیلـم‌شناسی

۱۳۸۲ - باز باران - کارگردان
۱۳۸۵ - خدا نزدیک است - نویسنده و کارگردان
۱۳۸۷ - یک وجب از آسمان - نویسنده و کارگردان
۱۳۹۰ - یک سطر واقعیت - نویسنده و کارگردان


کتـاب‌ها

۱۳۶۸ - مجموعه آثار گرافیک - انتشارات برگ
۱۳۷۸ - گزیده آثار گرافیک - انتشارات ایثارگران
۱۳۸۱ - پوسترها - انتشارات سروش
۱۳۸۶ - منتخب آثار گرافیگ و دیجیتال آرت - نشر نظر
۱۳۸۶ - مجموعه آثار گرافیک - انتشارات یساولی
۱۳۸۹ - گرافیک مذهبی - گزیده‌ای از آثار دیجیتال، نقاشی‌ها و طراحی گرافیک - انتشارات سوره مهر
۱۳۸۹ - یک وجب از آسمان - فیلمنامه - انتشارات سوره مهر

 

جـوایز

۲۰۰۵ - جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره هیوستون آمریکا
۲۰۰۵ - جایزه فیل نقره‌ای، از جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان هند
۲۰۰۷ - جایزه ویژه گلوبال زوم جشنواره سیاتل آمریکا
۲۰۰۷ - جایزه ویژه هیئت داوران ترنتو ایتالیا، با عنوان دون تونینو بلو، برای فیلم خدا نزدیک است
۲۰۰۸ - جایزه بزرگ جشنواره فیلم‌های مذهبی ایتالیا، با عنوان روح ایمان
۲۰۰۸ - جایزه ویژه هیئت داوران ترنتو با عنوان دون تونینو بلو، برای فیلم یک وجب از آسمان
۲۰۰۸ - جایزه جشنواره سینمای ارتدکس مسکو، با عنوان میتینگ
1367 - کاندید سیمرغ بلورین بهترین پوستر برای فیلم دیده ‌بان، ساخته ابراهیم حاتمی کیا
1368 - جشنواره فیلم فجر - مسابقه بهترین پوستر
۱۳۸۲ - جایزه پروانه زرین از هجدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان در اصفهان، برای فیلم باز باران
1385 - دیپلم افتخار بهترین فیلم اول، برای خدا نزدیك است، به عنوان کارگردان و فیلمنامه نویس
۱۳۸۸ - جایزه پروانه زرین از فستیوال بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان در همدان، برای فیلم یک وجب از آسمان

برای شروع گفتگو و چت با همکاران ما، بر روی نام آنها کلیک کنید. در صورت ضرورت، به آدرس زیر ایمیل ارسال نمایید: info@artmag.ir

گفتـگو با ما در واتساپ
Close and go back to page
0
Shares