سیاوش تیموری

  • تـولد: 01. تیر 1316
  • محل تـولد: تهـران
  • بازدیدها: 6560

زندگی‌نامه، آثـار و سوابق هنری

او معمار سرشناس ایرانی و از چهره‌های مطرح نسل دوم معماران نوین ایران است. وی تحصیلات ابتدایی را در دبستان فیروزكوهی و متوسطه را در كالج البرز به پایان برد و پس از آن در سال 1335، موفق به ورود به دانشكده هنرهای زیبای دانشگاه تهران برای تحصیل در رشته  معماری شد و با آنكه واحد های درسی خود را در سال 1338 به پایان برده بود دیپلم خود را در سال 1341 ارایه داد و در همان سال(1962)، با احراز رتبه اول، فارغ التحصیل و با بورس دولت فرانسه برای گذراندن دوره دكترای معماری در مدرسه بزار پاریس عازم آن كشور شد. وی درجه و مدرک دكترای معماری را از دانشسرای عالی ملی هنرهای زیبای پاریس، در سال ۱۹۶۹ میلادی دریافت کرد. او در پی چند سال فعالیت حرفه ای موفقیت آمیز و پر از خلاقیت در اروپا و آفریقا، بنا به دعوت پرفسور رضا، رییس وقت دانشگاه تهران، برای همكاری و قبول سمت آموزشی در سال 1348 به ایران مراجعت كرد و به صورت رسمی و تمام وقت در دانشكده هنرهای زیبا در رشته معماری به تدریس پرداخت. در سال 1353 به عللی از دانشگاه استعفا داده و با همكاری عده ای از دوستان، شرکت مهندسین مشاور فرموم را بنیان نهاد و بار دیگر فعالیت های عملی را در بخش خصوصی دنبال كرد كه تا این تاریخ متجاوز از 80 پروژه را در كشور طراحی و بر اجرای آن نظارت كرده كه بسیاری پروژه های بیمارستان، برج های مرتفع، مراكز تحقیقات، كارخانه، هتل، مسكن، بانك و طرح های نظامی از آن جمله اند.

وی در پاریس علاوه بر فعالیت در کنار معماران مطرح آن زمان اروپا، موفق به دریافت جایزه انجمن معماران فرانسه در سال ۱۹۶۷ شد. او همچنین در مسابقه طراحی دانشکده علوم دانشگاه اصفهان در سال ۱۹۷۳ رتبه اول را کسب کرد. وی هم اکنون عضو جامعه معماران فرانسه و نیز عضو هیئت امناء انجمن مفاخر معماری ایران است. انجمن مفاخر معماری ایران در روز چهارشنبه ۷ آبان سال ۱۳۹۳ به پیشنهاد یکی از نزدیکان انجمن و با همکاری علیرضا کریمی کلور و فرزاد سپهر برنامه‌ای با عنوان گمنام... مثل من! به مناسبت بزرگداشت سیاوش تیموری در تالار فرخی یزدی باغ موزه قصر برگزار کرد. در این برنامه ضمن سخنرانی تیموری و دوستانش در جمع کثیر دوستاران وی، نشان عالی انجمن مفاخر معماری ایران به پاس زحمات سیاوش تیموری به وی اعطاء شد.

دكتر تیموری از استعدادهای هنری ارزنده ای است كه كروكی‌ها و طرح‌هایش در ردیف آثار هنری ارزنده در سطح بین المللی بشمار می رود.

طی سال های 1962 تا 1968 – (1341- 1347 )، كه در حقیقت فعال ترین سال های هنری حرفه ای ایشان شناخته می شود. ضمن اشتغال به تحصیل در انستیتو شهرسازی وابسته به دانشگاه پاریس با ارایه طرح ها و ایده های تازه شهرسازی، بندرسازی، استادیوم های ورزشی و ساختمان بیمارستان ها و بالاخره استخرهای سرپوشیده بسیار جدید، فعالیت زیادی در كشور فرانسه داشته است. از جمله طرح های مربوط به استخر سرپوشیده كازینوی Deauville (با پوسته نازك بتنی پیش كشیده ) و استخرهای تجربی كه خود ابداع كننده و پیشنهاد دهنده آن بوده و به نامش در دایره المعارف معماران نیمه دوم قرن بیستم ثبت است، با سازه ی كامل و پوشش P . V . C در بولوار Carnot در ناحیه دوازدهم پاریس و استخر Rue David d Angers در ناحیه نوزدهم همین شهر كه با همكاری فرای اوتو F.Otto ( به عنوان مشاور و مهندس محاسب از كشور آلمان ) صورت اجرا یافته است از كارهای اوست.

پس از عملی شدن طرح استخرهای یادشده كه سقف های آن ها در مدت 10 دقیقه قابل جمع شدن و باز شدن بود، از طرف دولت فرانسه تهیه ی طرح و اجرای 300 استخر سرپوشیده مشابه در سراسر آن كشور به ایشان واگذار شد كه یك نمونه آن نیز در الجزایز، به سفارش هواری بومدین ریاست جهموری وقت آن كشور تهیه و پیاده شده است. كازینو و هتل Juan les Pins در ساحل مدیترانه نزدیك شهر Antibes و استادیوم ورزشی Princes Parc des در ناحیه شانزدهم پاریس نیز از طرح های ایشان است.

 

سوابق تحصیلی

- 1341 - اخذ مدرك كارشناسی ارشد معماری، دانشكده هنرهای زیبا دانشگاه تهران
- 1348 - اخذ مدرك دكترای معماری از مدرسه عالی هنرهای زیبا در پاریس 
- 1346 - جایزه سندیكای معماران فرانسه
- 1352 - رتبه اول طرح دانشكده علوم دانشگاه اصفهان


عناوین و سمت ها

- عضو جامعه معماران فرانسه
- مدرس دانشگاه ها و مرازك پژوهش عالی
- عضو هیات امناء انجمن مفاخر معماری ایران

 

مشاغل و مسئولیت ها

- 1342 - 1341 - همكاری با دفتر سالومو، پاریس
- 1344 - 1343 - همكاری با دفتر ژان فروتیه، پاریس
- 1346 - 1344 - همكاری با دفتر روژه تایبر، پاریس 
- 1347 - 1346 - همكاری با دفتر میشل مرو، پاریس
- 1348 - مدرس رشته معماری دانشكده هنرهای زیبا
- 1353 - موسس و مدیرعامل مهندسین مشاور فرموم

 

فعالیت‌ها

- ۱۳۵۱ - نمایشگاه کروکی ها در گالری آزاد
- طراحی مجموعه‌های مسکونی در ویل ژونیف
- آپارتمان‌های برج آفتاب، نیس
- مجموعه مسکونی شاتوپریگور، نیس
- استادیوم ورزشی شهر لیموژ
- استادیوم ۳۰ هزار نفر پارک دو پرنس
- طراحی و نظارت استخر سرپوشیده کازینوی شهر دوویل
- مرکز تربیت اطفال فلج در شهر مون رودا
- مرکز توسعه جسم و روان در شهر فون رومو
- طراحی ساختمان در شهر آراس
- طراحی مرکز صنعتی و سینماتوگرافی سن ژرمن آن لی
- طراحی مرکز بهداشتی وابسته به دانشکده پزشکی دانشگاه پاریس
- طراحی مجموعه بندر تفریحی ویل فرانش و مارینا خلیج فرشتگان
- سرپرست گروه و طراح پایانه متروی سریع‌السیر حومه پاریس
- طراح و ناظر کامپوس لویولت در حومه قصر آمبواز (برنده اول کوچکترین بنا با بیشترین بازدهی)
- طراحی مرکز دانشگاهی سنت دونی در جزیره رئونیون
- ارائه طرح‌های مسکن و بیمارستان در کشور کامرون
- طراحی، اجرا و ساخت بیش از یکصد و پنجاه پروژه
- شرکت در نمایشگاه دیوار زنده، دفتر ژان فروتیه، پاریس
- ثبت سقفهای سبک متحرک «باز و بسته شو» در دائرةالمعارف نیمه دوم قرن ۲۰
- طی دوره ممتاز در انجمن خوشنویسان نزد استاد نظام العلما

 

کتاب هـا

- 1394 - تناسبات در معماری ،ناشر : فکرنو - نمایش بخشی از طرح‌های معماری در نمایشگاهی از آثار معماران ایرانی در موزه هنرهای معاصر
- چاپ مقالات متعدد در زمینه معماری و شهرسازی در مطبوعات تخصصی
- تألیف و ترجمه چندین کتاب در عرفان و تصوف

 

برای شروع گفتگو و چت با همکاران ما، بر روی نام آنها کلیک کنید. در صورت ضرورت، به آدرس زیر ایمیل ارسال نمایید: info@artmag.ir

گفتـگو با ما در واتساپ
Close and go back to page
0
Shares