معماری

درگذشت معمار فضاهای فرهنگی

منوچهر ایران‌پور، از معماران برجسته فضاهای فرهنگی شنبه سوم آبان ماه در ۷۹ سالگی چشم از جهان فرو بست.

منوچهر ایران‌پور، مهندس معمار و طراح که عمده فعالیت او در زمینه فضاهای فرهنگی کشور بود، سوم آبان‌ماه در بیمارستان تهران درگذشت.

وی متولد ۱۹ تیرماه سال ۱۳۲۰ در کرمان بود. وی دوره‌ ابتدایی را در دبستان جمشید جم و متوسطه را در دبیرستان‌های فیروز بهرام و البرز به پایان رساند و از دانشگاه تهران در رشته‌ معماری دانشنامه‌ فوق‌لیسانس را دریافت کرد.

زنده‌یاد ایران‌پور در سال ۱۳۴۱ به استخدام وزارت آبادانی و مسکن درآمد و سرپرستی بخش معماری آن وزارتخانه را در سال‌های ۴۷ تا ۱۳۴۳ بر عهد داشت.

منوچهر ایران‌پور در طول ۵ دهه فعالیت حرفه‌ای خود؛ در طراحی و ساخت برج و میدان آزادی، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه مدیریت پل گیشا، وزارت میراث فرهنگی نقش داشت و در عرصه مدیریتی ایجاد ساختمان‌هایی همچون موزه هنر‌های معاصر تهران، موزه فرش، موزه رضا عباسی، موزه آبگینه، فرهنگسرای نیاوران، پارک جمشیدیه، موسسه سینمایی فارابی و موزه قرآن، همکاری داشت.

ایران‌پور عضو هیات مدیره انجمن‌هایی همچون علوم و فنون و انجمن معماران ایران بود و در تدوین مسابقه کتابخوانی ملی و پروژه‌های مختلف فرهنگی فعال بود.

مهندس منوچهر ایران‌پور از نیک‌اندیشان زرتشتی به شمار می‌رفت که گسترش فرهنگ و پاسداشت آیین‌ها را سرلوحه‌ کارهای خود قرار داد. وی با رویکرد فرهنگی کتابخانه‌ شخصی خود را در سال ۱۳۹۵ به کتابخانه‌ اردشیر یگانگی اهدا کرد تا پژوهشگران را از این گنجینه‌ فرهنگی شامل کتاب‌های نفیس معماری و هنر بهره‌مند سازد.

اقامت 24
0 0 رای ها
امتیـازدهی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ارسـال پیـام
لطفـا مقـاله یا رزومـه هنـری خود را به این آدرس ارسال کنید: info@artmag.ir
تا دقایقی دیگـر، پاسخ شما ارسـال خـواهد شد.