خبرهای عمومی

برگزاری مراسم بزرگداشت مرتضی ممیز پدر گرافیک ایران

مراسم بزرگداشت مرتضی ممیز، به مناسبت هجدهمین سالگرد این هنرمند، جمعه ۲۴ آذرماه با حضور محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه هنرمندان و جمعی از بزرگان هنر گرافیک در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

به گزارش مجله هنر، انوشیروان ممیز، در آغاز این برنامه از افتتاح نمایشگاه آثار هنرمندان برجسته گفت و به معرفی ۳ نمایشگاه و آثاری از مصطفی اسدالهی، پوسترهای آلکنادر دیموس(هنرمند فرانسوی)، و مارک گاونینگ(هنرمند استرالیایی) در گالری‌های استاد ممیز پرداخت.

محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه هنرمندان در این مراسم گفت: من به نمایندگی از انجمن‌های عضو شورای عالی خانه هنرمندان به حضور رسیدم. از خانواده استاد ممیز که بانی خیر این مراسم می‌شوند تا علاقمندان به این استاد بزرگ، گرد هم آیند تشکر می‌کنم.

وی افزود: نسبت استاد ممیز با خانه هنرمندان نسبت انکار ناشدنی است. ما هرروز یاد این استاد هستیم‌. این بزرگوار از موسسین خانه هنرمندان بودند. تصور این که استاد ممیز حضور ندارند تصور عبسی است. خوش به حال امثال ما که در دوره‌ای زیست کردیم که ایشان حضور داشتند.

برگزاری مراسم نکوداشت مرتضی ممیز پدر گرافیک ایران

معرفی گرافیک ایران به اروپاییان
ابراهیم حقیقی، طراح گرافیک در ادامه این برنامه به سخنرانی پرداخت و گفت: یکی از تلاش‌های مرتضی ممیز، معرفی گرافیک ایرانیان به اروپا بود. از گرافیک ایران به عنوان گرافیک شاخص جهان نام می‌برند و این چیزی جز فعالیت‌های مرتضی ممیز نبود. با غرور مدیون ایشان هستیم.

وی ادامه داد: مصطفی اسدالهی، همیشه در کنار مرتضی ممیز بود. گرچه مصطفی اسدالهی در ایران زندگی نمی‌کند اما حضور پررنگی در گرافیک ایران دارد همانطور که در نمایشگاه مشاهده خواهید کرد.

وی ادامه داد: این‌ها آموزه‌هایی است که ما هنرمندان از مرتضی ممیز آموختیم. کار فرهنگی بدون چشم داشت و دستمزد، کار مداوم می‌خواهد کاری که شاگردان مرتضی ممیز به خوبی انجام می‌دهند.

در بخشی از این مراسم، صحبت‌های آلکساندر دیموس(هنرمند فرانسوی) که آثارش در نمایشگاه حضور دارد پخش شد.

پیوند مرتضی ممیز با بزرگان گرافیک فرانسه
رومن اتل، رایزن فرهنگی فرانسه در ایران گفت: سعی دارم تا به فارسی چند کلمه صحبت کنم. خیلی خوشحالم که در جمع شما هستم تا به رسم هر سال یاد مرتضی ممیز را در خلال نمایشگاه گرامی داریم. آقای ممیز پدر گرافیک معاصر ایران است و نسل‌های مختلف را تعلیم دادند.

وی اظهار کرد: آقای ممیز ارتباط ویژه ای با فرانسه داشتند و بیشتر تحصیلات خود را در پاریس گذراندند. ایشان در دوران زندگی حرفه‌ای خود، با بزرگان گرافیک فرانسه پیوند حرفه‌ای و دوستی عمیق داشتند. من از نزدیک این استاد را نمی‌شناسم اما مطمئنم اگر اینجا بودند از برگزاری نمایشگاه این ۳ هنرمند افتخار می‌کردند.

در ادامه این برنامه، ویدیویی از مصطفی اسدالهی پخش شد. وی، از استادان طراحی گرافیک است و از جمله فعالیت‌های او طراحی لوگوی شبکه شش، باشگاه استقلال، بیمه آسیا و پوسترهای مختلف است.

شادروان استاد مرتضی ممیز، طراح گرافیک، تصویرگر و استاد دانشگاه در ایران بود. ممیز را پدر هنر گرافیک معاصر ایران نیز می‌نامند. وی در زمینه طراحی پوستر، صفحه‌آرایی و طراحی جلد کتاب و مجلات آثار ماندگاری را بر جای گذاشته است.

گفتنی است در پایان نمایشگاهی از آثار هنرمندان برجسته افتتاح شد. قابل ذکر است این نمایشگاه تا ۴ دی‌ماه میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

چرم مشهد

مقالات مرتبط

0 0 رای ها
امتیـازدهی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ارسـال پیـام
لطفـا مقـاله یا رزومـه هنـری خود را به این آدرس ارسال کنید: info@artmag.ir
تا دقایقی دیگـر، پاسخ شما ارسـال خـواهد شد.