جشنـواره‌ها

پرواز سیمرغ‌های چهل‌ و‌ دومین جشنواره فیلم فجر

مراسم اختتامیه چهل و دومین جشنواره فیلم فجر، با حضور هنرمندان و اهالی رسانه برگزار شد.

به گزارش مجله هنر، مراسم اختتامیه چهل و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، شامگاه یکشنبه ۲۲ بهمن ماه، در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

محمدرضا شهیدی‌فرد، مجری برنامه، در این مراسم گفت:  طی ۱۰ روز گذشته سینماهای متعددی در ایران ۳۳ فیلم‌ حاضر در این جشنواره را به نمایش گذاشتند. در برج میلاد نیز فیلم‌های بخش ملی و بین‌الملل اکران شدند.

وی افزود: این جشنواره با این وسعت که فیلم‌سازانی از ۷۰ کشور در آن حضور داشتند، حامیان مالی هم داشت. در ابتدای این مراسم از حامی اصلی جشنواره یعنی بانک ملی ایران یاد می‌کنم.

مجتبی امینی، دبیر چهل و دومین جشنواره فیلم فجر، در ادامه این مراسم گفت:  دوستانی از هیات‌های بلند پایه سیاسی در ایام جشنواره در کنارمان بودند و به ایده گسترش روابط بین‌المللی در سینمای ایران، جامعه عمل پوشاندند. این تعامل و برنامه‌های مشترک برای آینده سینمای منطقه را مغتنم می دانیم و برای تحقق آن می کوشیم.

وی اظهار کرد: چهل و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر، با همراهی گروهی بزرگ از فعالان حوزه‌های مختلف فرهنگی، مدیریتی و رسانه‌ای، به پایان راه خود رسید. خاطرات باشکوه این دوره جشنواره، تجربه‌ای گرانقدر برای همه ما و سینمای ایران است. از همراهان جشنواره در هیات‌های انتخاب و داوری که مسئولیتی دشوار را بر عهده گرفتند و خستگی ناپذیر و حرفه‌ای و منصفانه فیلم دیدند تشکر می‌کنم، از داوران محترم بخش بین الملل و همچنین از دوستانم در ستاد برگزاری این رویداد که ماه‌ها برای بهتر برگزار شدن جشنواره تلاش کردند، سپاسگزارم. برای خانواده محترم سینمای ایران که در این ده روز، کنار ما بودند، آرزوی سعادت و سربلندی دارم.

امینی در پایان سخنان خود از حامیان این دوره از جشنواره، بانک ملی و روبیکا قدردانی کرد و گفت: به لطف بانک سینا، ۳هزار تسهیل خرید کالا به اهالی رسانه داده شده است. این بانک قبول زحمت کرد و به خانواده شهدا و اهالی سینما نیز ۶ هزار تسهیل خرید کالا خواهد داد. در پایان آرزوی سلامتی، نشاط و سلامت برای همگی شما از خداوند منان مسئلت می‌نمایم.

در ادامه شهیدی‌فرد عنوان کرد: فیلم‌هایی از ۷۰ کشور جهان در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمدند. در همین سالن روسای سازمان سینمایی از هفت کشور منطقه حضور دارند. همچنین هنرمندان و کارگردانان و کارشناسان سینما طی یک هفته گذشته، در ایران بودند. بخش بین‌الملل جشنواره در چهار بخش فیلم‌ها را به داوری گذاشت و اولین بخشی که امشب برگزیدگان خود را خواهد شناخت، بخش بین‌الادیان است.

دیپلم افتخار بهترین فیلم این بخش به محمود کلاری، برای فیلم «تابستان همان سال» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم این بخش به داریوش یاری، برای فیلم «شور عاشقی» اهدا شد.

دیپلم افتخار این بخش به محمدحسین حقیقت، برای فیلم «پرواز ۱۷۵» اهدا شد.

همچنین سیمرغ بلورین این بخش به خیرالله تقیانی‌پور، برای فیلم «قلب رقه» اهدا شد.

در ادامه کلیپی از بخش جلوه‌گاه شرق در بخش بین‌الملل جشنواره امسال پخش شد و سلمی مصری، احمد مجتبی زمال، کاتسومی یاناگی جیما، عزیز ژامباکیوو و ابوالقاسم طالبی از جمله داوران مسابقه آسیا، بخش جلوه‌گاه شرق برای اهدای جوایز روی سن آمدند.

در ادامه بخش‌هایی از فیلم «بازمانده» با بازی سلمی مصری، برای حاضران پخش شد.

سیمرغ بلورین بهترین دستاورد هنری بخش جلوه‌گاه شرقۀ، به تاسنیا جمیل، بازیگر فیلم «فاطیما» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه این بخش به نسیم باستانی، برای فیلم «ظاهر» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی این بخش به محمدعسگری، برای فیلم «آسمان غرب» اهدا شد.

جایزه ویژه هیات داوران به آسخات کوچینچیرکوف، برای فیلم «باورینا سالو» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم این بخش به ذوالجار گل پوروداش، برای فیلم «رویای خواب زمستانی» اهدا شد.

در این بخش از مراسم کلیپی از گزارش دبیرخانه بخش بین‌الملل چهل‌ودومین جشنواره فیلم فجر، پخش شد.

در ادامه این مراسم، نوبت به بخش سینمای سعادت رسید و کلیپی درباره این بخش بین‌الملل برای حاضران پخش شد و سپس وو لانگ، خوزه ماریا لارا، سرگی دورستووی، کارن آویتیسیان، آندره مورگان و هاتف علیمردانی داوران بخش سینمای سعادت برای اهدای جوایز روی سن آمدند. احمدرضا معتمدی به دلیل کسالت در این مراسم حضور نداشت.

سیمرغ بلورین بهترین دستاورد هنری این بخش، به آنجلوس رالیس برای فیلم «آفرین در عصر سیلاب» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به آلساندرو باردانی، برای فیلم «بهترین قرن زندگی من» اهدا شد.

در ادامه ویدیویی از آلساندرو باردانی پخش شد که درباره دریافت این جایزه و حس و حال خود توضیح داده بود.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردان در این بخش، به آلخاندرو روخاس و خوآن واسکوئز، برای فیلم «در بدو ورود» اهدا شد.

جایزه ویژه هیات داوران بخش سینمای سعادت، به محمود کلاری، برای فیلم «تابستان همان سال» اهدا شد.

او پس از دریافت جایزه گفت: خیلی ممنونم. من خواهش می‌کنم از تهیه کننده فیلم آقای اوجی که اینجا تشریف بیاورند. بدون همراهی ایشان این فیلم ساخته نمی‌شد.

سیمرغ بهترین فیلم در این بخش به استفان کوماندراف، برای فیلم «به درس‌های بلاگا» اهدا شد.

سپس ویدیویی از این کارگردان در سالن پخش شد.

در ادامه این مراسم محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی همراه با دو دختر خود روی سن حاضر شد و در میان تشویق حضار بر روسری دختر کوچکش بوسه زد.

خزاعی گفت: در دوران کرونا و پساکرونا و اغتشاشاتی که شکل گرفته بود، سینمای ایران در آستانه تعطیلی قرار گرفت و با تنفس مصنوعی ادامه حیات داد. خوشبختانه در حال حاضر جان گرفته است و امروز شرایط مطلوبی دارد. مخاطبانی که از سینما قهر کرده بودند، فیلم های سینمای امسال را دیدند. احیای سینمای ایران با فروش خوبی رقم خورد و برخی از دوستان نقد می‌کنند که چرا جای برخی از آثار خالی بود و من می‌گویم اگر سینما را یک خانواده در نظر بگیریم که پدر آن کرایه خانه را پرداخت نکرده باشد و مادرش بیمار باشد، شما در چنین خانواده‌ای چکار می‌کنید؟ آیا در چنین شرایطی برای بچه‌های خانواده شاهنامه می‌خوانید؟

رئیس سازمان سینمایی تاکید کرد: برای دوستانی که نقد می‌کنند چرا برخی فیلم ها حضور ندارند، باید بگویم که ما باید ابتدا اقتصاد سینما را درست می‌کردیم و در برنامه های آتی به مسائل دیگر بپردازیم.

خزاعی یادآور شد: در ۴۰ سال گذشته، ۵۷۰ سالن سینما ساخته که به همت دولت ۲۵۰ سالن به آن اضافه شده است. تمام تلاش ما این است که تا پایان دولت سالن‌های سینما را به هزار سالن برسانیم که جهش خوبی در سینما است.

او ادامه داد: علی رغم اینکه برخی فکر می‌کنند تولیدات سینمای ایران خوابیده است، بالغ بر ۴۳۰۰ مستند کوتاه، تله فیلم، فیلم و غیره در سینمای ایران تولید شده است. همچنین سیاه‌نمایی از سینمای ایران رخت بربسته است، اما این بدین معنا نیست که ژانرهای مختلف در سینما تقویت نشود، ما به آثار مختلف نیاز داریم. سینما باید خوبی‌ها، زشتی‌ها و پلیدی‌ها را ببیند و امیدوارم شاهد آثار خوبی در سینما باشیم؛ آثاری با رعایت اصول ما و مسائل شرعی. من شعاری مطرح کردم که سازمان سینمایی بر اساس آن پیش می رود و از ما نخواهید که آن را نقض کنیم.

خزاعی عنوان کرد: این نکته را ضمن یادآوری صحبت‌های آقای امینی عرض می‌کنم که از طرف آقای امینی، ۶هزار وام ۱۰۰ میلیون تومانی، برای اهالی سینما درنظر گرفته شده است.

پس از آن محمد معتمدی، خواننده موسیقی ایرانی، همراه با گروه نوازندگانش به اجرای زنده پرداخت.

در ادامه شهیدی‌فرد، با ادای احترام به درگذشتگان سینما گفت: ادای احترام داریم به کسانی که سال‌های پیش در همین سالن و روی صندلی‌ها نشسته بودند، اما اکنون تنها یادشان با ماست.

سپس کلیپی از خاطرات سینمای ایران و درگذشتگان سینمای ایران پخش شد.

در ادامه این مراسم کلیپ مسابقه ملی ایران پخش شد و با پخش این کلیپ اهدای جایزه بخش نگاه ملی آغاز شد که اولین جایزه به جایزه ویژه شهید سردار قاسم سلیمانی تعلق داشت.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، زینب سلیمانی فرزند شهید قاسم سلیمانی، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی و مجتبی امینی دبیر جشنواره برای اهدای جایزه نگاه ملی ویژه حاج قاسم سلیمانی روی سن آمدند.

سیمرغ بهترین فیلم از نگاه ملی و جایزه شهید قاسم سلیمانی به حبیب والی‌نژاد تهیه‌کننده فیلم «آسمان غرب» اهدا شد.

والی‌نژاد پس از دریافت این جایزه مطرح کرد: آقای عسگری، برای ساخت این فیلم ساعت‌ها نخوابیدند و کسالت دیدند. در مسیر بودند تا در مراسم شرکت کنند اما نرسیدند. من از طرف ایشان از شما تشکر می‌کنم. با افتخار این جایزه را دریافت می‌کنیم زیرا درباره کسی فیلم ساختیم که سرباز وطن بود.

دیپلم افتخار گوهرشاد، جایزه ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به انسیه شاه‌حسینی برای فیلم «دست ناپیدا» اهدا شد.

سیمرغ بلورین گوهرشاد به حبیب‌الله والی‌نژاد برای فیلم «احمد» اهدا شد.

حبیب والی‌نژاد، پس از دریافت جایزه از امیرعباس ربیعی دعوت کرد روی سن بیاید و مطرح کرد: برای ساخت فیلم «احمد» تلاش شبانه‌روزی انجام شد. این فیلم بسیار سخت بود و حمایت‌های زیادی لازم داشت. اگر کمک‌های ویژه نبود قطعا این فیلم ساخته نمی‌شد. من دست آقای ربیعی را می‌بوسم، زیرا در سخت‌ترین شرایط کنار من بود تا درباره حاج احمد فیلم بسازیم. شهدا شهید شده‌اند، اما اکنون کسانی کنار ما هستند که باید قدر آن‌ها را بدانیم. سردار حاجی‌زاده در تمام مراحل تولید این فیلم کنار ما بودند و از ایشان ممنونم.

در ادامه این مراسم محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این افتخار مهم برای اصحاب فرهنگ و هنر این مرزوبوم ثبت و ضبط شده است که در چنین روزهای باشکوهی ملت ایران استقلال، آزادی، عدالت و آرمان‌های خودش را در قامت انقلاب به پیروزی رساند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: من باید برای اتفاق بزرگی که امسال شاهدش بودیم، تشکر کنم. خانواده فرهنگ و هنر پُررونق‌ترین دوره خود را تجربه کرد. از ابتدای سال تا به امروز هیچ روزی در سال بر اصحاب فرهنگ و هنر سپری نشد مگر اینکه یک رویداد باشکوه را تجربه کردند.

وزیر ارشاد افزود: امروز جشن فرهنگ و هنر در کشور عزیز ما است. سینمای ایران همپای همه عرصه‌های فرهنگی‌هنری این روزهای باشکوه را تجربه می‌کند. امسال بیش از ۱۱۰۰میلیارد فروش و نزدیک به ۲۷میلیون تماشاگر و ساخت نزدیک به ۱۳ سالن سینما داشتیم که این‌ها بخشی از کارنامه پُرافتخار سینماست.

او بیان کرد: جشنواره فجر امسال از جشنواره‌های قبل به آرمان‌های بزرگ مردم ایران نزدیک‌تر بود. حضور پُرشور پیشکسوتان، فیلم‌اولی‌ها و… روزها و شب‌های باشکوهی را برای جامعه ایرانی رقم زد. جشنواره فیلم فجر امسال در همه استان‌ها برگزار شد و مفاخر بزرگ ایران مورد تجلیل قرار گرفتند. موضوعاتی مانند ملی شدن صنعت نفت، حادثه و جنبش بزرگ ۱۵ خرداد، اتفاق باشکوه کاروان اسرای کربلا، تصویر پزشکان دفاع مقدس، تصویر مفاخر بزرگ فرهنگی و… در فیلم‌های امسال دیده می‌شد.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: جا دارد در اینجا از هیئت انتخاب و هیئت داوری و همه تهیه‌کنندگان، نهادها، شخصیت‌ها، شهرداری تهران، صداوسیما و… تشکر کنم.

او در پایان گفت: خبر مهمی که امسال با پشتیانی رئیس‌جمهوری و معاون اول تقدیم کردیم، ساخت بزرگ‌ترین مجموعه فرهنگی هنری برای خانه جشنواره‌های فجر انقلاب اسلامی بود. ساخت این کار بزرگ در گذر فرهنگی تهران آغاز خواهد شد. امیدواریم که تا جشن پنجاهمین سالگرد انقلاب این مجموعه را تقدیم هنرمندان کنیم. همچنین ان‌شاءالله فضای همدلی، همگرایی، امید، اخلاق و معنویت در سینمای ایران اسلامی برپا باشد.

در ادامه کلیپی از فیلم‌های ماندگار سینمای ایران در ۴۰ سال گذشته در سالن پخش شد.

سپس با پخش کلیپی از فیلم‌های این دوره از جشنواره، اهدای جوایز بخش ملی ایران آغاز شد.

در ادامه طی کلیپی اعضای هیئت انتخاب شامل داریوش ارجمند، محمدرضا عباسیان، حسین زندباف، روح‌الله سهرابی، محمدحسین نیرومند، احمد مرادپور و محمدحسین لطیفی معرفی شدند.

در بخش دیگر فیلم‌های حاضر در بخش نگاه نو نمایش داده شدند.

محمد هادی کریمی، پوران درخشنده، محمدحسین لطیفی، عبدالحمید قدیریان، شهاب اسفندیاری، مهدی فخیم زاده و بهرام عظیمی هیئت داوران بخش ملی برای اهدای جوایز سودای سیمرغ و نگاه نو روی سن آمدند.

سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیئت داوران فیلم اولی به علی طاهرفر برای فیلم «آپاراتچی» اهدا شد.

او پس از دریافت جایزه گفت: من از کسی تشکر نمی‌کنم. تصویر دست خونی در دهه فجر برای همه ما ماندگار شده است. بدانیم که اگر دستی امروز سیمرغی بالا می‌برد به خاطر دست‌های خونی است که در بهمن ماه بالا رفتند.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردان بخش نگاه نو به جواد عزتی برای فیلم «تمساح خونی» اهدا شد.

جواد عزتی پس از دریافت جایزه بیان کرد: از هیئت داوران ممنونم. بدیهی است که ما جای سامان لطفیان و عباس جمشیدی‌فر را خالی کنم که در جمع ما نیستند. ترجیح می‌دادم این جایزه را در سمت بازیگری بگیرم، اما قسمت نشد. در چند سال پایانی زندگی پدرم خیلی تلاش کردم و بهترین بازی‌های زندگی‌ام را انجام دادم که این صحنه را ببینند، اما نشد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول به عطا پناهی، برای تهیه‌کنندگی فیلم «پرویز خان» اهدا شد.

سیمرغ بلورین و دیپلم افتخار بهترین دستاورد فنی و هنری فیلم اول، به رضا کشاورز، برای فیلم «باغ کیانوش» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های بصری، به محمد برادران، برای فیلم «احمد» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی، اهدا شد به حمید رسولیان، برای فیلم «دست ناپیدا.

حمید رسولیان، پس از دریافت جایزه گفت: با افتخار جایزه‌ام را به پدر موشکی ایران، سردار حسن تهرانی مقدم، تقدیم می‌کنم.

سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی به مرتضی کهزادی، برای فیلم «احمد» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه، به کامیاب امین عشایری، برای فیلم «تابستان همان سال» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس، به مهرنوش بیانی، برای فیلم «تابستان همان سال» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری، به امیر عاشق حسینی، برای فیلم «قلب رقه» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری، به بهمن اردلان، برای فیلم «آسمان غرب» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن، به مجید انتظامی برای فیلم «مجنون» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین تدوین به حسن حسن‌دوست، برای فیلم «پرویز خان» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری به کوهیار کلاری، برای فیلم «تابستان همان سال» اهدا شد.

شهیدی‌فرد، هنگام اهدای این جایزه از محمود کلاری دعوت کرد تا کنار هیئت داوران باشد.

محمود کلاری، پس از اهدای سیمرغ بهترین فیلمبرداری به پسرش گفت: من پنج سیمرغ در خانه دارم و کوهیار هم از بچگی همیشه آنها را دیده است، اما به روح مادرم که فیلمم را به او تقدیم کردم، هیچ کدام از آنها به اندازه این سیمرغ مرا خوشحال نکرد.

دیپلم افتخار بهترین فیلم پویانمایی، به محمدمهدی مشکوری برای تهیه‌کنندگی «ببعی قهرمان» اهدا شد.

دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه اهدا شد به علی ثقفی، برای فیلمنامه فیلم «پرویز خان».

سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل مرد، به بهزاد خلج برای فیلم «مجنون» اهدا شد.

بهزاد خلج، پس از دریافت جایزه گفت: از هیئت داوران ممنونم. از عوامل فیلم «مجنون» و «تمساح خونی» تشکر می‌کنم. دست پدر و مادرم را می‌بوسم و این جایزه را به پسرهایم عرشیا و باربد، فرشته‌های زندگی‌ام، تقدیم می‌کنم.

دیپلم افتخار بهترین نقش مکمل زن، به مهرو نونهالی برای فیلم «تابستان همان سال» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل زن، به شبنم قربانی، برای فیلم «مجنون» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین نقش اول مرد، ضمن تقدیر از سعید پورصمیمی به ارسطو خوش‌رزم، برای فیلم «صبح اعدام» اهدا شد.

دیپلم افتخار بهترین نقش اول زن، به ساره رشیدی، برای فیلم «احمد» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین نقش اول زن، به مارال بنی‌آدم، برای فیلم «پروین» اهدا شد.

مارال بنی‌آدم، پس از دریافت جایزه خود گفت: به عنوان کوچک‌ترین عضو این خانواده می‌خواهم چیزی بگویم. همیشه دختر امروز مادر فردا است. ز مادر است میسر بزرگی پسران. این سیمرغ را تقدیم می‌کنم به زنان تاثیرگذار و مادران کشورم.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی، به بهروز افخمی برای فیلم «صبح اعدام» اهدا شد.

بهروز افخمی، پس از دریافت جایزه خود گفت: قبلا گفته‌ام که کیفیت کار هیئت داوران موقع انتخاب نامزدها معلوم می‌شود، زیرا سیمرغ‌ها ممکن است با یک‌ نظر تغییر کنند. ما دیروز در برنامه هفت داشتیم بررسی می‌کردیم که هیئت داوران در کاندیداها چه چیزی را جا انداخته است و چیز قابل توجهی پیدا نکردیم. من پیش از دریافت این جایزه وقتی «صبح اعدام» در هشت رشته کاندید شد، جایزه‌ام را دریافت کردم. این جایزه را تقدیم می‌کنم به محمدرضا ورزی برای فیلم «پروین.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم، به عباس نادران، برای فیلم «مجنون» اهدا شد.

عباس نادران، پس از دریافت جایزه گفت: من یک تشکر ویژه از همه عوامل خوب فیلم‌ «مجنون» دارم که با قلبشان در سخت‌ترین شرایط پای این فیلم ایستادند. این سیمرغ را به چهار قهرمان ملی کشورم مهدی زین‌الدین، مجید زین‌الدین، شهید شیرودی و احمد کاظمی تقدیم می‌کنم و از شما خواهش می‌کنم این عزیزان را ایستاده تشویق کنید.

در پایان جایزه آرمان، جایزه ویژه شهرداری تهران، با حضور مجتبی امینی دبیر جشنواره، علی نادری معاون وزیر و رئیس خبرگزاری ایرنا، سید محمد هاشمی، قائم‌مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و امین توکلی‌زاده معاون فرهنگی هنری شهرداری تهران، به فیلم «باغ کیانوش» اهدا شد.

چرم مشهد

مقالات مرتبط

0 0 رای ها
امتیـازدهی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ارسـال پیـام
لطفـا مقـاله یا رزومـه هنـری خود را به این آدرس ارسال کنید: info@artmag.ir
تا دقایقی دیگـر، پاسخ شما ارسـال خـواهد شد.