عكاسی

ثبت زیبایی‌ها در بهار طبیعت

بهار فصل عکاس‌هاست؛ آسمان آبی در پس شکوفه‌های رنگارنگ و چمن‌های سبز، چنان شاهکاری را بر بوم طبیعت نقاشی کرده است که هیچ اهل ذوقی نمی‌تواند در رویارویی با این خودنمایی رنگ‌ها دوربین خود را روشن نکند.

به گزارش مجله هنر، عکاسی طبیعت، همواره برای عکاسان آماتور تا حرفه‌ای و البته عموم مردم، جذاب و همواره مورد علاقه بوده است. چون بهار، جشن طبیعت است که با فرا رسیدنش، طبیعت ردای سبز بر تن می‌کند و آدمی را مسحور می‌کند، چکاوک‌ها، هزاردستان و قُمریان، نغمه‌ها و سرودهای فرح بخش و تازه سرمی‌دهند؛ درختانی که شکوفه می‌کنند، پرندگانی که آواز می‌خوانند، تابش گرمای خورشید، همگی انسان‌ها را به مهرورزی، گره گشایی و هم‌گرایی فرا می‌خوانند.

بهار، دمیدن روح حیات در کالبد طبیعت و فروردین، فصل مهرورزی است که پیام آور عشق و رویش است و با آمدنش دل‌ها سرشار از سرور و جان ها معرفت می‌یابند.

تک درخت‌ها، سوژه‌های جذابی هستند، مفهوم تنهایی و استقلال را کنار هم به بیننده منتقل می‌کنند، تک درختان را چند بار عکاسی کنید و بهترین نتیجه را از دست ندهید. یک بار گوشه چپ کادر، سپس گوشه راست و در نهایت وسط عکس قرار دهید.

در کوه‌نوردی و تپه پیمایی‌ها زمانی که به نقطه استراحت رسیدید، عکس پاناروما را فراموش نکنید. عکس‌های واید می تواند عناصر زیادی را وارد عکس شما کند، در فصل بهار هم طبیعت چیز حذف کردنی ندارد.

پس زمینه کوه‌های برفی با سبزی طبیعت را فقط در اوایل فصل بهار می‌توانید ثبت کنید. برخی مواقع حضور حیوانات و عنصر زنده به عکس‌های شما روح زندگی می‌دمد.

بهار فصل رنگ‌هاست، می‌توانید بیشترین کادر خود را به رنگ‌ها اختصاص دهید، تضاد رنگ‌های گرم و سرد، معجزه رنگ‌ها در فصل بهار است.

فصل بهار، یکی از زیباترین فصل‌ها بوده و طبیعت در این فصل مخصوصا در ایران جلوه‌های ویژه‌ای از زیبایی خود را رونمایی می‌کند که بسیاری از افراد علاقه دارند که این شگفتی طبیعت را برای خود به یادگار ثبت کنند.

به دلیل وجود مناظر طبیعی خاص در این فصل، ثبت عکس مناظر از زاویه دید جدید می‌تواند به جذابیت عکس اضافه کند. ردیف‌های سنگی، صخره ها، پوشش‌های سرسبز گیاهان و گل‌های متنوع در کنار درختان، حیوانات غیر اهلی، مناظر دریا، کوهستان، رودخانه، کویر از جمله سوژه‌هایی هستند که اشکال متقارن فراوانی را برای ثبت در اختیار عکاس قرار می‌دهند.

پرنده‌ها در فصل طبیعت، بخش جدا نشدنی هستند، وارد کردن آنها در عکس می‌تواند آواز را به عکس شما بیافزاید، برای گرفتن چنین عکسی، نیاز به دوربینی دارید که توانایی گرفتن عکس تله‌فتو را داشته باشد.

یکی از دلایل اینکه سوژه‌های ناب و هیجان‌انگیز برای عکاسی در فصل بهار، مناظر طبیعی هستند، عکس‌برداری از آنها، می‌تواند منجر به ثبت عکس‌های حیرت‌انگیزی شود. علاوه بر آن در این فصل آسمان نیز به رنگ آبی شفاف درمی‌آید و همین امر جذابیت عکس را دو چندان خواهد کرد.

با توجه به طولانی‌تر شدن روز و همچنین تابش ملایم نور خورشید در این روزها، یکی از مهمترین ویژگی‌های عکاسی در بهار، برای تصاویر پرتره این است که سعی کنید از نور خورشید بیشترین بهره را ببرید.

لطافت گل‌ها، می‌تواند به عنوان اکسسوری افزوده به تصویر شما کاربرد داشته باشد، کودکان غرق در گل به لطافت تصویر می‌افزاید.

تقریبا هر ساعتی از روز می‌توانید در طبیعت عکاسی کنید. اما برای عکاسی حرفه‌ای بهتر است در ساعات طلایی یا گلدن‌تایم اقدام به عکاسی کنید. عکاسان حرفه‌ای هنگام عکاسی از طبیعت به این قانون پایبند هستند. برخی از آنها به جز گلدن‌تایم، در هیچ زمان دیگری به عکاسی از سوژه های طبیعت نمی‌پردازند.

کمی روی زمین بنشینید و اجازه بدهید گل‌ها از بالای سر شما بالاتر بروند. این جایگاه شما سبب می‌شود که عمق گل‌ها در عکس نهایی شما بسیار پرتراکم دیده شود.

نخستین ساعت طلایی در عکاسی طبیعت، کمی پیش از طلوع آفتاب و تا یک ساعت پس از آن است. دومین گلدن‌تایم، یک ساعت پیش از غروب آفتاب بوده و تا کمی پس از آن ادامه دارد.

قرار دادن سوژه در وسط عکس می‌تواند به وزن عکس بسیار کمک کند، در فصل بهار آسمان آبی را از دست ندهید و تا می‌توانید از این پس زمینه درخشان بهره ببرید.

رنگین کمان را می‌توان یکی از نشانه‌های بهار دانست که در نقاشی‌های کودکان به عنوان یک عنصر تکرار شونده از بهار خبر می‌دهد. برای اینکه رنگین کمان درخشانی داشته باشید کمی نور عکس خود را کم کنید.

کفشدوزک‌ها، مانند زنبورهای عسل در فصل بهار پرکارتر هستند و اگر کمی حوصله کنید، می‌توانید روی یک گل تصویر آنها را ثبت کنید. دوربین خود را روی ماکرو قرار دهید. قدم ها را آهسته بردارید، چند ثانیه نفس نکشید و بعد دکمه شاتر را فشار دهید.

هرچند عکس جاده همیشه جذاب است، اما جاده ها و کوره راه‌ها در فصل بهار زیبایی دو چندانی دارد، گل ها و سبزه‌های اطراف آنها سبب می‌شود که بیشتر خود را نمایان کنند، برای عکاسی از جاده‌ها به پرسپکتیو توجه کنید، لنزهای واید پیشنهاد خوبی برای عکاسی از جاده‌ها هستند. کمی دوربین خود را بالاتر از سر خود قرار دهید، نتیجه عالی می‌شود.

تمامی پس زمینه عکس خود را به آسمان اختصاص دهید، مطمئن باشید تصویر نهایی شما را شگفت زده می‌کند.

در عکاسی طبیعت، اصل زیبایی شناسی و مستند بودن عکس‌ها مهمترین مولفه است. خلاقیت یکی از فاکتورهای ثبت عکس‌های متفاوت و ماندگار است. سوژه شما در طبیعت هر چه که هست سعی کنید به شکلی خلاقانه ثبتش کنید. خلاقیت را می‌توانید در نوع ترکیب‌بندی تمرین کنید. عکاسی در اوایل صبح به عکاس کمک می‌کند تا شانس فراوانی برای ثبت شبنم، مه و غبار صبحگاهی داشته باشید. حضور این سوژه ها در عکس جذابیت آن را دو چندان می کند.

چرم مشهد

مقالات مرتبط

0 0 رای ها
امتیـازدهی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ارسـال پیـام
لطفـا مقـاله یا رزومـه هنـری خود را به این آدرس ارسال کنید: info@artmag.ir
تا دقایقی دیگـر، پاسخ شما ارسـال خـواهد شد.