حسين ملكی

  • تـولد: 01. فروردين 1320
  • محل تـولد: تهـران
  • درگـذشت: ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ در تهران
  • بازدیدها: 6752

زندگی‌نامه، آثـار و سوابق هنری

وی فعالیت خود را در سینما از سال ۱۳۳۸، به عنوان عکاس فیلم آغاز کرد. وی هم‌زمان با عکاسی، به بازیگری نیز می‌پرداخت. او با اینکه در اکثر فیلم‌هایی که در آنها عهده دار عکاسی بود ایفای نقشی نیز می‌کرد، اما همواره در پیش از انقلاب به عنوان عکاس فیلم شناخته می شدبیش از ۳۸ فیلم حاصل تلاش او در عرصه عکاسی سینماست که از آن جمله میتوان به فیلم‌های: کشتی آنجلیکاُ، آوار، شيرسنگی، در مسير تندباد، گراند سينما، تيغ و ابريشم، سناتور و... اشاره کرد. او برای پنج فيلم یاد شده کانديد دریافت سیمرغ بلورین بود و در نهايت سيمرغ بلورين بهترين عکاسي را برای فيلم سينمايی ريحانه از آن خود کرد. وی تا به حال در پروژه‌های زیادی مدیر فیلمبرداری بوده و با کارگردانان زیادی از جمله علیرضا داودنژاد، فریدون جیرانی، سیروس الوند و... همکاری کرده است. حسین ملکی،  پس از تصادفی که در سال 1389 برای وی رخ داد، حضوری در سینما نداشت. وی در مورد این حادثه و در باره حضور نداشتن خود در سینما طی سال‌های اخیر گفت: بعد از اینکه تصادف کردم، سه سال در منزل بودم و نمی‌توانستم کار کنم و همان تصادف باعث بیکاری من شد. البته این حادثه یک حُسن هم داشت و آن این بود که تا پیش از آن همواره فکر می‌کردم اگر اتفاقی برایم بیفتد دوستان زیادی دارم که در کنارم باشند، اما با همین تصادف و خانه‌نشین شدنم؛ متوجه شدم بسیاری از کسانی که فکر می‌کردم دوست هستند، دشمن بوده‌اند. وی ادامه داد: آن قدر دلسرد و بدبین شده‌ام که گاهی بابت تصادف خدا را شکر می‌کنم، چون باعث شد اطرافیانم را بشناسم. کاش می‌شد عمر دوباره‌ای می‌کردم و از نو متولد می‌شدم تا می‌توانستم آدم‌ها را بهتر و بیشتر بشناسم.

این فیلمبردار و بازیگر قدیمی سینما در پایان درباره اینکه آیا قصد ندارد بازیگری در سینما را ادامه دهد گفت: بیشتر نقش‌هایی که تا به حال داشته‌ام کوتاه بود ولی بازیگری برایم جذابیت ندارد، مخصوصا الان که بازیگری دیگر هنر نیست. او با اشاره به این که هیچ‌گاه ادعا نداشته که کارش در سطحی بسیار عالی است تا دنیا را فتح کند، بیان کرد: با این وجود، کارم را خوب بلدم و به بهترین نحو ممکن آن را انجام می‌دهم، مخصوصا اینکه 37 سال عکاس فیلم بودم و عکاسی در سینما به مراتب از فیلمبرداری سخت‌تر است. اما پس از اتفاقی که برایم افتاد شنیدم دوستان زیادی از حرفه‌ای نبودن من در کار صحبت کرده بودند و گفتند که بهترین امکانات را در اختیارم گذاشته بودند اما من بلد نبودم کار کنم!

او با اشاره به اینکه مدتی است بازنشسته شده است، گفت: کل زندگی من با 480 هزار تومان تأمین می‌شود، آن هم با 55 سال سابقه کار. البته از این مبلغ کمی هم به عنوان مالیات کسر می‌شود، یعنی اگر نان خالی هم بخواهم بخورم باز هم کم می‌آورم. تازه وضع من که مثلا در سینما پرکار بوده‌ام، این است و وای به حال آنهایی که کم کار بوده‌اند. حسین ملکی یکی از چهار نفری است که در شانزدهمین جشن خانه سینما از وی تقدیر شد. یکی از آخرین نقش های وی، در سریال رهایم نکن؛ مجموعه ای تلویزیونی ایرانی به کارگردانی و نویسندگی محمدمهدی عسگرپور است که در سال ۱۳۹۷ - ۱۳۹۶ تولید شده‌ است. این سریال در ماه رمضان سال ۱۳۹۷ از تلویزیون پخش شد.

 

بازیگر

۱۳۹۷ - قسم
۱۳۹۷ - بچه مهندس دو
۱۳۹۷ - رهایم نکن
۱۳۷۵ - جوانمرد
۱۳۷۲ - ضربه آخر
۱۳۶۹ - شهر خاکستری
۱۳۶۹ - گروهبان
۱۳۶۶ - ترن
۱۳۶۵ - شیر سنگی
۱۳۶۴ - گمشده
۱۳۶۳ - تاراج
۱۳۶۳ - حماسه مهران
۱۳۶۲ - سناتور
۱۳۶۲ - شیلات
۱۳۶۲ - عبور از میدان مین
۱۳۶۲ - یاد
۱۳۵۷ - قدغن
۱۳۵۶ - بوی گندم
۱۳۵۶ - ماهی‌ها در خاک می‌میرند
۱۳۵۵ - حرفه‌ای
۱۳۵۴ - دختر نگو، بلا بگو
۱۳۵۴ - هوس
۱۳۵۳ - سلام بر عشق
۱۳۵۳ - مرگ در باران
۱۳۵۲ - خیالاتی
۱۳۵۲ - طاهر
۱۳۵۲ - مردها و نامردها
۱۳۵۲ - هفت دلاور
۱۳۵۲ - هلوی پوست کنده
۱۳۵۱ - آخرین نبرد
۱۳۵۱ - اتل متل توتوله
۱۳۵۱ - احمد چوپان
۱۳۵۱ - اعجوبه‌ها
۱۳۵۱ - باشرف‌ها
۱۳۵۱ - حسن دینامیت
۱۳۵۱ - فتانه
۱۳۵۱ - فرار از زندگی
۱۳۵۱ - قمار زندگی
۱۳۵۱ - همیشه قهرمان
۱۳۵۰ - رضا چلچله
۱۳۵۰ - رنگین کمان
۱۳۵۰ - نقره داغ
۱۳۴۵ - مرد نامرئی

 

مدیر فیلمبرداری

۱۳۸۹ - دردسر بزرگ
۱۳۸۹ - همه چی آرومه
۱۳۸۸ - چراغ قرمز
۱۳۸۸ - ورود زنده‌ها ممنوع
۱۳۸۷ - پاتو زمین نذار
۱۳۸۷ - چار چنگولی
۱۳۸۷ - زندگی شیرین
۱۳۸۷ - مدیوم
۱۳۸۷ - یک اشتباه کوچولو
۱۳۸۶ - شبی در تهران
۱۳۸۶ - مخمصه
۱۳۸۵ - گیس بریده
۱۳۸۵ - محاکمه
۱۳۸۴ - تله
۱۳۸۳ - تردست
۱۳۸۳ - سالاد فصل
۱۳۸۳ - شوریده
۱۳۸۲ - تارا و تب توت فرنگی
۱۳۸۲ - جنایت
۱۳۸۰ - تاریک خانه
۱۳۸۰ - سایه روشن
۱۳۸۰ - همکلاس
۱۳۷۹ - راز شب بارانی
۱۳۷۹ - رنگ شب
۱۳۷۹ - شیفته
۱۳۷۹ - مونس
۱۳۷۸ - سحرگاه پیروزی
۱۳۷۶ - پنجه در خاک
۱۳۷۶ - شاهرگ
۱۳۷۴ - جهنم سبز
۱۳۷۴ - گروگان
۱۳۷۲ - بی تو هرگز
۱۳۷۱ - بندر مه‌آلود
۱۳۷۰ - خانواده کوچک ما
۱۳۷۰ - نیاز
۱۳۶۹- بازی بزرگان

 

فیلمبردار

۱۳۸۸ - شکارچی شنبه
۱۳۸۴ - شاهزاده ایرانی
۱۳۷۶ - شاهرگ
۱۳۷۶ - کلید ازدواج
۱۳۷۵ - لاک پشت
۱۳۷۴ - توطئه
۱۳۷۳ - خط آتش
۱۳۷۳ - عروسی خون

 

جشنواره‌ها

۱۳۶۹ - برنده سیمرغ بلورین بهترین عکاسی (بخش مسابقه مواد تبلیغاتی فیلم‌ها) از نهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم ریحانه 

برای شروع گفتگو و چت با همکاران ما، بر روی نام آنها کلیک کنید. در صورت ضرورت، به آدرس زیر ایمیل ارسال نمایید: info@artmag.ir

گفتـگو با ما در واتساپ
Close and go back to page
0
Shares